گزارش مهر از وضعیت تولید خودرو در سال گذشته؛

تولید با وعده ها پیش نرفت

تولید با وعده ها پیش نرفت

متخصص فلز: بااینکه طبق وعده های داده شده، باید از آبان 1400 به این سو شاهد یک موج تولید در بخش خودرو می بودیم اما آمارها حکایت از کاهش 2.1 درصدی تولید خودرو در 11 ماه 1400 نسبت به سال 99 دارد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، صنعت خودرو در حالی سال ۱۴۰۱ را شروع می کند که باید طبق برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال به تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه برسد. این در حالیست که صنعت خودروسازی کشور با مشکلات عدیده ای همچون قیمت گذاری دستوری، ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته، ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی، تشدید تقاضا و عدم پاسخ دهی مناسب به آن، فضای انحصاری، مشکلات مربوط به کیفیت، عدم عرضه کافی خودرو به بازار و فاصله قیمتی کارخانه و بازار مواجه می باشد.
همین مسائل به انضمام سایر مشکلات حاشیه ای باعث شده که حتی اهداف پیش بینی شده برای میزان تولید در سال ۱۴۰۰ نیز محقق نشود؛ وزارت صمت در اوایل سال ۱۴۰۰ از تولید یک میلیون و ۲۵۰ هزار خودرو آگاهی داده بود که در ادامه و با ورود فاطمی امین به وزارت صمت، وعده های دیگری برای افزایش تولید خودرو اعلام شد؛ همچون آنکه در نهم آبان ماه سال قبل فاطمی امین اصرار کرد که «موج جدید افزایش تولید خودرو از دو هفته آتی شروع خواهد شد و مردم آنرا خواهند دید.» وی همین طور در یک اظهارنظر دیگری اعلام نموده بود که تا آخر سال ۱۴۰۰ حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید خواهد شد.
البته فاطمی امین با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال اعلام نمود که «امسال تولید زیر یک میلیون دستگاه خواهد بود.» که با همین جمله، تلویحاً عدم دستیابی به اهداف پیش بینی شده را یاد شده قرار داد.
تولید ۸۱۱ هزار دستگاه خودرو در ۱۱ ماه ۱۴۰۰
حال بررسی تازه ترین آمار تولید خودرو در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که در طول این مدت ۸۱۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه انواع سواری تولید شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل (۸۲۹ هزار و ۱۰۰ دستگاه) ۲.۱ درصد کاهش داشته است.
در واقع نه فقط تولید خودرو برمبنای وعده های داده شده، پیش نرفته است بلکه میزان تولید حتی کمتر از سال ۹۹ نیز و تقریباً به اندازه سال ۹۷ (۸۰۸ هزار دستگاه) بوده است.
میزان تولید خودروی سواری از مهر تا بهمن ۱۴۰۰ماهمیزان تولیدمهر۶۶ هزار دستگاه خودروآبان۸۲ هزار دستگاه خودروآذر۸۰ هزار دستگاه خودرودی۷۸ هزار دستگاه خودروبهمن۶۴ هزار دستگاه خودرو
همچنین اگر بخواهیم بصورت جزئی تر وعده وزیر صمت در مورد «موج افزایش تولید از آبان ماه» را بررسی می نماییم باید اشاره شود که در آبان ماه ۸۲ هزار دستگاه، در آذر ماه ۸۰ هزار دستگاه، در دی ماه ۷۸ هزار دستگاه و در بهمن ماه ۶۴ هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده است که نشان میدهد تولید خودرو در این بازه زمانی هم طبق وعده ها پیش نرفته است.
با توجه به وضعیت تولید در سال ۱۴۰۰ و دستور رییس جمهور به افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در امسال، باید منتظر ماند و دید که وزارت صمت و خودروسازان برای تحقق این وعده چه برنامه هایی برای کاهش زیان و افزایش تولید اجرا خواهند کرد؛ چونکه طبق گفته کارشناسان هم اکنون از نظر زیرساختی امکان افزایش تولید وجود دارد اما به سبب این که تعدادی از محصولات زیان ده هستند، خودروساز علاقه ای به افزایش تولید ندارد.


منبع:

1401/01/15
10:16:11
260
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات