وزیر كار:

ثبت نام یارانه بگیران جدید بزودی شروع می شود

ثبت نام یارانه بگیران جدید بزودی شروع می شود

به گزارش متخصص فلز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بزودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه ها کار خویش را باردیگر شروع می کند و همه به هر علتی که یارانه نمی گیرند می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی در یک گفت و گوی تلویزیونی، در مورد ثبت نام افراد حائز شرایط دریافت یارانه اظهار نمود: بعضاً امکان دارد افراد، متمول و از دهک دهم باشند که وضع مالی شأن خوب است، آنها جواب مثبت دریافت نخواهند کرد ولی کارگران اگر یارانه بگیر نیستند، یارانه شأن برقرار خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد ثبت نام افراد حائز شرایط دریافت یارانه اظهار داشت: بزودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه ها کار خویش را باردیگر شروع می کند و همه به هر علتی که یارانه نمی گیرند می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.
افزایش حقوق بازنشستگان کی اعمال می شود؟
وی از اعمال افزایش حقوق بازنشستگان در فیش حقوقی اردیبهشت اطلاع داد و اظهار داشت: اگر هم به هر علت به اردیبهشت نرسد، اساسا معوقات از آغاز فروردین پرداخت خواهد شد و حتما در حقوق خرداد لحاظ خواهد شد.
وی اظهار داشت: بر مبنای ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی حداقل سالی یکبار باید مستمری یا همان حقوق بازنشستگی توسط هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی تصویب شود و برای تصمیم گیری نهایی به هیأت دولت یا هیأت وزیران ارسال شود.
عبدالملکی درباره وام قرض الحسنه بازنشستگان هم خاطرنشان کرد: سال قبل ۴۰ درصد وام قرض الحسنه بازنشستگان را افزایش دادیم و در بازنشستگی کشوری وام های ازدواج فرزندان این افراد متجمع شده بود همه را یکجا پرداخت و تصویب کردیم و سال جاری هم حتما برای ثبت نام هایی که شده است تلاش می نماییم در اسرع وقت پرداخت نماییم.
وی اضافه کرد: در سایر حوزه های رفاهی مثل خرید اقساطی از مراکز فروشگاهی دیگر هم یک سامانه هایی شکل گرفته که بخشی از ان کار می کند و بخشی هم در آینده نزدیک، کار خودش را شروع خواهد نمود.
۴۰۰ هزار نفر از جامعه کارگری در سامانه نهضت ملی تولید مسکن ثبت نام کردند
عبدالملکی درباره مسکن کارگری هم اظهار داشت: در حوزه مسکن کارگری یکی از مصوبات شورایعالی کار که البته باید در جلسه هیأت دولت هم مطرح بشود افزایش تقریباً ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران است و مسئله تفاهمنامه ای که با وزارت راه و شهرسازی پنج شش ماه قبل برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی کارگری امضا کردیم.
وی اضافه کرد: تقریباً ۴۰۰ هزار نفر از جامعه کارگری در سامانه نهضت ملی تولید مسکن ثبت نام کردند که به طور عمده شناسایی شدند و بخشی از زمین ها شناسایی شده و اختصاص یافته است و کار بعضی شروع شده و بقیه هم به مرور شروع خواهد شد. این مرحله اول کار از سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که در مرحله اول توانستیم ۴۰۰ هزار واحد را برای کارگران درنظر بگیریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به این که هم اکنون بیشتر از ۳۵ مدل قرارداد کار داریم که بخشی از آن قراردادها سفید امضا هستند، اظهار داشت: این یکی از اشکالات جامعه کارگری است و رئیس جمهور هم دستور ویژه برای این قضیه دادند و امروز هم رهبری تاکید نمودند، این مورد ِ قراردادهای موقتی و بسیار کوتاه مدت یا قراردادهای سفید امضا باید رسیدگی ویژه شود.
وی با تکیه بر تأمین امنیت شغلی کارگران اضافه کرد: در این خصوص کمیته ای با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی تشکیل دادیم تا با رعایت اصل سه جانبه گرایی، مبحث قراردادهای موقتی و بسیار کوتاه مدت یا قراردادهای سفید امضا رسیدگی ویژه شود، به نحوی که نظم و انضباط بهم نریزد، یعنی کارفرما را خیلی در مضیقه نگذارد، امنیت شغلی هم برای کارگر ایجاد نماید و دو ماه هم به آنها فرصت دادیم که به راهکار عملیاتی برسند.
قراردادهای سفید امضا از لحاظ قانونی ممنوع است
عبدالملکی ضمن اشاره به غیرقانونی بودن قرادادهای سفیدامضاء اظهار داشت: همه این قراردادهای سفید امضا از لحاظ قانونی ممنوع می باشد. به دنبال راهکار عملیاتی هستیم که این چیزی که قانون روی آن صحه گذاشته بتوانیم با ضمانت اجرایی عملیاتی نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اگر راهکار قراردادهای موقتی و سفیدامضاء نیاز به مصوبه هیأت وزیران داشته باشد پیگیری می نماییم، اگر نیاز به قانون داشته باشد لایحه تنظیم خواهد شد، اگر مقررات داخلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدنی باشد یا مصوبات شورایعالی کار که بلافاصله تصویب و اجرا می نماییم.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/02/20
12:27:17
261
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , حقوق , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات