دلیل کاهشی شدن آمار ریزش نیروهای کار

دلیل کاهشی شدن آمار ریزش نیروهای کار

به گزارش متخصص فلز دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران واقعی شدن دستمزدها را سبب کاهش آمار تعدیل نیرو و شکایات کارگری دانست و اظهار داشت: کسانی که بوسیله مشاغل غیر رسمی درآمدی بین شش میلیون تا هفت میلیون تومان داشتند با واقعی تر شدن دستمزدها، به کار در کارخانه راغب شده اند چون علاوه بر بهبود دستمزد، از بیمه و آتیه هم برخوردار می شوند.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، درباره آمارهایی که درباب آمار کاهش شکایات کارگری و تعدیل نیروهای کار ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: زمانی که دستمزد واقعی تر و به هزینه های زندگی نزدیک تر شد انگیزه کار هم برای کارگران در واحدهای تولیدی بیشتر شد. به طور قطع ریزش نیرو داشتیم ولی اینطور نبوده که فرد بیکار شده باشد بلکه فرد قراردادش تمام شده و شغلش را عوض کرده و در جای دیگری مشغول کار شده است.

وی افزود: در بعضی واحدهای صنفی کوچک که نتوانستند با شرایط موجود دوام بیاورند، احتمال ریزش نیروی کار وجود داشته ولی افراد منفک شده یا تعدیل شده مشغول کار جدید شده اند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اعلان اینکه هم اکنون بنگاه ها متقاضی نیروی کار هستند، اضافه کرد: ممکنست یک واحد تولیدی نیروی در سن ۲۵ تا ۳۰ سال بخواهد ما می گوییم اگر ۳۱ ساله بود باز هم او را به خدمت بگیرند و یا این که الزام کردند فرد جویای کار باید حتما لیسانس باشد، یعنی اگر فوق دیپلم باشد نمی تواند آن کار را انجام بدهد؟ کارفرما می تواند او را آموزش دهد و جذب بازار کار کند.

ابوی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم ارتقای سطح مهارت کارگران، اظهار نمود: یکی از ایرادات سازمان آموزش فنی و حرفه ای در سال های اخیر این بوده که بحث آموزش را به آموزشگاه های آزاد واگذار کرده و برای کسانی که دنبال مهارت بودند دکان باز کردیم در صورتیکه آموزش فنی و حرفه ای باید به اصل خود که همان مهارت است برگردد و از شعار و برگزاری مسابقات مهارت کمی فاصله بگیریم.

این مقام کارگری اشاره کرد: وجود آموزشگاه آزاد برای آنکه دسترسی مردم به آن تسهیل شود نیاز است ولی در زمینه مهارت باید از مدارس و کارخانه ها و به تدریج زندان ها و پادگان ها شروع نماییم و خوشبختانه سازمان فنی و حرفه ای در دور جدید اقدامات بسیار خوبی انجام داده و طرح های قابل توجهی برای افزایش سطح مهارت جویندگان کار و فارغ التحصیلان درنظر گرفته است.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۹۹ درصد کارفرمایان در جست وجو نیروی کار هستند ولی نیروی کاری که ماهر باشد چون هزینه آموزش برای کارفرما نمی صرفد بنا بر این کارگر را بجای طولانی مدت، سه ماهه و شش ماهه و یکساله نگه می دارند مگر برخی مشاغل مثل پتروشیمی ها یا جوشکاری در اعماق دریا که دوره های مخصوص خودرا دارد و کارفرما بابت آموزش آن هزینه می کند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اشاره کرد: هم اکنون شخصی که بوسیله مشاغل غیر رسمی درآمدی بین ۶ میلیون تا ۷ میلیون تومان داشته با واقعی تر شدن دستمزدها، به کار در کارخانه راغب شده است چون می داند علاوه بر افزایش حقوق، بیمه هست و آتیه هم دارد پس آمارهایی که درباب کاهش مقرری بگیران بیمه بیکاری و یا تعدیل نیرو ارائه می شود همگی ناشی از دستمزدی است که کمی به واقعیت و هزینه های زندگی نزدیک شده است.

منبع:

1401/02/31
13:23:02
184
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , پتروشیمی , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات