یک گام تا آزادسازی تجارت ایران با پنج کشور

یک گام تا آزادسازی تجارت ایران با پنج کشور

به گزارش متخصص فلز با نزدیک شدن به روزهای پایانی عضویت سه ساله ایران در اتحادیه اوراسیا، سازمان توسعه تجارت از پیگیری آزادسازی تجارت آزاد با اوراسیا تا آخر سال ۲۰۲۲ خبر می دهد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، از آبان ۱۳۹۸ که عضویت آزمایشی ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا آغاز شد، دو طرف بنا را بر آن گذاشتند که بعد از یک دوره سه ساله، به جمع بندی همکاریهای جدید بپردازند و در نهایت حکم به عضویت دائمی ایران در این اتحادیه و آزادسازی تجارت بدهند.
در سالهای گذشته و با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، میزان تجارت مشترک ایران و اوراسیا، کاهش جدی نداشت و حتی در بعضی حوزه ها پیشرفت هایی را هم به ثبت رساند، ازاین رو به نظر می آید با آزادسازی تجارت مشترک، امکان افزایش قابل توجه صادرات وجود خواهد داشت.
رئیس سازمان توسعه تجارت از تاکید رئیس جمهوری ایران بر ضرورت اجرایی شدن موافقت نامه اوراسیا اطلاع داده و اظهار داشت: تاکید داریم که موافقت نامه تجارت آزاد اوراسیا پیش از اتمام سال ۲۰۲۲ به امضا برسد.
آمارها نشان داده است که بخش مهمی از تجارت مشترک ایران با این اتحادیه به روسیه اختصاص دارد اما امکان آنکه دیگر کشورهای عضو این اتحادیه هم نقش بزرگتری در تجارت ایران ایفا کند وجود خواهد داشت. رحمت الله خرمالی، مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به هدفگذاری سه میلیارد دلاری تجارت با قزاقستان طی سه سال آینده اظهار داشت: طبق آمار گمرک ج. ا. ایران حجم مبادلات دو کشور پارسال حدود ۳۰۰ میلیون دلار بوده است؛ اما طبق آمار گمرک قزاقستان این رقم بیشتر از ۴۰۰ میلیون دلار است.
خرمالی اضافه کرد: در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ حجم مبادلات ج. ا. ایران با قزاقستان ۶۰ میلیون دلار بوده که عموما در بخش تأمین محصولات کشاورزی، مواد غذایی و محصولات ساختمانی مانند سیمان بوده و واردات ایران از قزاقستان هم عموما در حوزه غلات، جو و دیگر اقلام مورد نیاز کشور است.
وی افزود: طبق هدف گذاری صورت گرفته توسط مسؤلان کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان که در اسفندماه انجام شد، حجم مبادلات دو کشور تا ۳ سال آینده به ۳ میلیارد دلار افزوده می شود که صادرات خدمات فنی و مهندسی در این هدف گذاری دیده شده است؛ همینطور در حوزه های نفتی هم زمینه همکاری وجود دارد.
مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به سفر رئیس جمهوری قزاقستان به ج. ا. ایران اظهار داشت: در جریان این سفر در حوزه تجارت چند سند به امضا رسید که سند همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز توسعه صادرات قزاقستان و همینطور سند همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت قزاقستان و سند همکاریهای آموزشی همچون این موارد است.
در صورتیکه همه چیز مطابق برنامه پیش برود، تا آخر سال ۲۰۲۲، امکان تجارت آزاد میان ایران و پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس به وجود خواهد آمد و این مورد می تواند چه در حوزه تأمین نیازهای وارداتی و چه در به دست آوردن بازارهای صادراتی، نقشی کلیدی ایفا کند.
منبع:

1401/04/01
14:32:23
154
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات