گزارش متخصص فلز؛

انگور ملکان محصولی با آوازه جهانی

انگور ملکان محصولی با آوازه جهانی

انگور ملکان با اسم و رسم دیرینه همچنان مرزها را در می نوردد و کام مردم را شیرین می کند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – فاطمه ملک پور: وقتی محصولی از گذشته تابحال تنها با خاصیت طبیعی خود بعنوان یک برند در دنیا مطرح می شود بدون تردید دارای قابلیت خاص و منحصر بفردی در نوع خود دارد.
سال گذشته با وجود شرایط خاص آب و هوایی و خسارت هایی که به باغ های انگور وارد شده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملکان می گوید ۷۰ هزار تن محصول فرآوری شده کشمش به کشورهای همسایه صادر گردیده است.
مسلم است چنین ظرفیتی در یک منطقه علاوه بر ارزآوری و تولید ثروت، فرصت های شغلی بسیاری را به وجود می آورد موضوعی که در شرایط کنونی اهمیت بسیار زیادی دارد.
در این میان بهره مندی از ظرفیت های طبیعی و تبدیل این منطقه به یک قطب اقتصادی، نیازمند برنامه ریزی و اقدامات مناسب از جانب مسؤلان متولی است.
در این زمینه برای اطلاع از آخرین وضعیت تولید این محصول با ارزش و اقداماتی که در این عرصه انجام شده است به سراغ باغداران شهرستان ملکان می رویم.
نبود صنایع تبدیلی، بزرگترین مشکل باغداران انگور ملکان
داوود کهن باغدار ملکانی با اشاره به خصوصیت های منحصر به فرد محصولات انگور این شهرستان به خبرنگار مهر می گوید: طعم و ارزش غذایی بالای انگور ملکان دلیل محبوبیت این محصول در میان مردم است.
وی می افزاید: هم اکنون مشکل اساسی که تمام باغداران ملکان با آن مواجهند اینست که واحد فراوری در این شهرستان وجود ندارد و محصولات باغداران را دلالان با قیمت پایین خریداری می کنند و سود محصولات کشاورزی به جیب دلالان می رود.

این باغدار ملکانی ادامه می دهد: باغداران سرمایه زیادی برای راه اندازی صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی ندارند و به زور می توانند هزینه تولید محصول را تأمین کنند.
وی می گوید: تولیدکنندگان از زمستان تا پاییز برای باغ هزینه های زیادی می کنند که تهیه کود، سمپاشی، از بین بردن علف های هرز، هرس شاخ و برگ بوته ها همچون این هزینه ها است که برای تمام این کارها کارگر نیاز است.
خوشه ای از مشکلات تولیدکنندگان انگور
در همین زمینه علی زارعی که یکی دیگر از تولیدکنندگان انگور در این شهرستان است در مورد مشکلات کارش به خبرنگار مهر می گوید: اخیراً یک نوع آفت به باغ های انگور حمله کرده که سبب خشک شدن محصول می شود.
این باغدار می افزاید: برای کنترل آفت، سمی را تهیه کردیم که تأثیری بر روی آفت نداشت یعنی به صورت موقتی آفت را از بین می رود ولی آفت باردیگر برمی گردد.
زارعی با اشاره به اهمیت ارتباط تنگاتنگ و سازنده باغداران با جهاد کشاورزی می گوید: باتوجه به ظرفیت بالای باغداران این شهرستان در تولید محصولات انگور، دستگاه های متولی باید روند اعطای وام های بانکی را تسهیل کنند تا باغداران به منظور کاهش مصرف آب بتوانند از تجهیزات آبیاری نوین استفاده کنند چون که کم آبی سبب خشک شدن باغ ها شده است.
وی ادامه می دهد: فرایند اداری دریافت تسهیلات بانکی به اندازه ای زیاد است که متقاضیان دیگر تمایلی برای پیگیری وام های دولتی ندارند.

زارعی می گوید: با این شرایط کم آبی، آبیاری سنتی غیرقابل قبول است ولی متأسفانه به سبب هزینه های زیاد، بعضی از کشاورزان مجبور به استفاده از این روش هستند.
وی با اعلان اینکه به سبب نبود صنایع تبدیلی تمام زحمات کشاورزان بی نتیجه می شود و سود محصولات عاید دلالان می شود، می افزاید: هم اکنون محصولات انگور به دو روش سنتی و آفتابی تبدیل به کشمش می شود که در صورت راه اندازی صنایع تبدیلی بدون تردید این کسب و کار رونق خواهد گرفت و کشاورزان دلسرد نمی شوند.
پیش بینی افزایش ۴۰ درصدی تولید محصول انگور
اما دراین زمینه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملکان با اعلان اینکه سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش محصول انگور خواهیم داشت، به خبرنگار مهر می گوید: با وجود خسارت های سرمازدگی، سال جاری تولید انگور نسبت به سال قبل خوب است و پیشبینی می شود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن تولید محصول انگور داشته باشیم.
یوسف جعفری می افزاید: در حالت طبیعی اگر خسارت سرمازدگی نباشد به طور متوسط ۲۵۰ هزار تن محصول انگور برداشت می شود ولی سال جاری به سبب سرمازدگی حدود ۴۵ درصد باغداران گرفتار خسارت شده اند.
وی با اعلان اینکه شهرستان ملکان در تولید انگور در رتبه اول استان قرار دارد، ادامه می دهد: انگور ملکان از لحاظ کیفیت در دنیا شناخته شده است بطوریکه از ۳ کیلو انگور ملکان حدود یک کیلو کشمش خشک تولید می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملکان می افزاید: وسعت باغ های انگور ملکان حدود ۱۰ هزار هکتار است و به ازای هر هکتار باغ به صورت متوسط ۲۵ تن محصول انگور تولید می شود.
جعفری با اعلان اینکه زمان جشنواره انگور سال جاری هنوز مشخص نیست، اظهار می کند: در حالت طبیعی میزان صادرات کشمش به کشورهای همسایه ۷۰ هزار تن است.

وجود ۳۰ واحد تبدیلی در شهرستان ملکان
وی با اعلان اینکه در شهرستان ملکان ۳۰ واحد تبدیلی وجود دارد، می گوید: مبحث دلالان در بخش فرآوری انگور است بطوریکه دلالان بین کارخانه های سبزی پاک کنی و کشاورز این محصولات را خریداری می کنند و به کارخانه های فرآوری می دهند که به طور عمده محصول کشاورزان خرده پا است.
وی می افزاید: به منظور کنترل بیماری و آفت محصولات کشاورزی، کودهای مختلف در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی با اشاره به اهمیت حمایت دولت از باغداران به منظور مدیریت مصرف بهینه آب تاکید می کند: برای اجرای طرح آبیاری قطره ای به ازای هر هکتار زمین ۴۰ میلیون تومان اعتبار بلاعوض به باغداران داده می شود البته این اعتبار مشروط به اینست که باغداران حق آبه داشته باشند یعنی به عبارتی یا چاه آب دارای پروانه بهره برداری داشته باشند و یا برای آبیاری محصولات از آب های جاری استفاده نماید.
جعفری می افزاید: اگر بیماری و یا آفتی به محصولات حمله کند در کلینیک های گیاه پزشکی، کارشناسان حفظ نباتات متخصص تشخیص بیماری ها هستند و با حضور در باغ و شناسایی بیماری، داروی مناسب را به باغداران معرفی می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملکان با اعلان اینکه کشاورزان با رفتن به جهاد کشاورزی شهرستان مسائل و مشکلات محصولات خویش را مطرح کنند، می گوید: کارشناسان بعد از بررسی موارد، راهکارهای مناسب را به کشاورزان عرضه خواهند داد.


منبع:

1401/05/18
12:09:17
199
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات