بانک ها چقدر وام دادند؟

بانک ها چقدر وام دادند؟

متخصص فلز: بررسی ها نشان می هد که بانکها و موسسات اعتباری کشور تا اختتام تیر امسال 6.3 درصد بیش از اختتام سال قبل وام پرداخت کرده اند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، طبق اطلاعات انتشار یافته از طرف بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری تا اختتام تیر ماه امسال، معادل ۳۷۶۲.۹هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال قبل با رشد ۶.۳ درصدی همراه شده است.
همچنین، تسهیلات قرض الحسنه ۹.۵ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری قرض الحسنه را ایجاد کرده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانکها مربوط به مرابحه با ۳۵.۷ درصد و فروش اقساطی با ۱۶.۲ درصد است.
از نظر عددی نیز، در آخر تیر سال جاری ۳۵۹.۲ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری کشور قرض الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند سال گذشته، ۱۶.۲ درصد رشد را نشان میدهد.

بانک های تجاری چقدر وام دادند؟
از طرف دیگر، بانکهای تجاری در کل ۷۷۸.۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که رشد ۵.۸ درصدی داشته و سهم وام های قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات ۹۵ هزار میلیارد تومان است که اعطای این وام از طرف بانکهای تجاری در آخر سال گذشته ۹.۵ درصد بالا رفته است.
گفتنی است؛ ۱۲.۱ درصد از وام های بانکهای تجاری را قرض الحسنه تشکیل می دهد. در بانکهای تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به تسهیلات مرابحه با ۳۳.۳ درصد معادل ۲۶۲.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.
علاوه بر این، ۱۸.۹ درصد تسهیلات بانکهای تجاری به رقم ۱۴۸.۹ هزار میلیارد تومان در آخر تیر ماه به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۱۵۲.۹ میلیارد تومان بوده است.
بطور کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانکهای تجاری در آخر تیر امسال به مرابحه، فروش اقساطی و قرض الحسنه اختصاص یافته است.

بانک های تخصصی چقدر وام قرض الحسنه دادند؟
همچنین، بررسی عملکرد بانکهای تخصصی در پرداخت تسهیلات تا اختتام تیر سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۱۲.۲ درصد افزایش به عدد ۵۶۱.۵ هزار میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات اعطایی بانکهای تخصصی معادل ۲۹.۶ هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش ۱۶.۲ درصدی در مقایسه با اختتام سال قبل روبه رو شده است.
گفتنی است؛ ۵.۳ درصد از وام های بانکهای تخصصی را قرض الحسنه تشکیل می دهد. بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانکهای تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می شود؛ به نحوی که در آخر تیر امسال ۳۵.۲ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانکها به رقم ۱۹۷.۵ هزار میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند پارینه ۱۸۸.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.
بانکهای تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده اند؛ به نحوی که ۲۱.۶ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانکها در آخر تیر امسال به میزان ۱۲۱.۳ هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری در وام دهی
طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری در آخر تیر ماه امسال نشان میدهد که تسهیلات این بانک با ۵.۱ درصد رشد به رقم ۲۴۱۴.۲ هزار میلیارد تومان رسیده و سهم تسهیلات قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات ۹.۷ درصد (۲۳۴.۶ هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانکها در آخر تیر امسال ۱۹.۲ درصد رشد داشته است.
همچنین، ۴۱ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۹۹۰.۴ هزار میلیارد تومان بوده است.
منبع:

1401/07/02
16:35:14
188
5.0 / 5
تگهای خبر: تخصص , دولت , فروش , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات