امکان ساخت قطعات اپتیکی با سامانه ایرانی

امکان ساخت قطعات اپتیکی با سامانه ایرانی

متخصص فلز: سامانه رسوب دهی فیزیکی از فاز بخار بمنظور تولید قطعات مورد نیاز در زمینه اپتیک در کشور بومی سازی شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محمد میرزایی، نماینده یکی از شرکت فناور، اظهار داشت: سامانه لایه نشانی فیزیکی در فاز بخار به وسیله پرتو الکترونی با کاربرد لایه نشانی نازک (Thin Film Coating) در قطعات خاص و با دقت بسیار بالای اپتیک و لیزر، با دقت بالا طراحی شده است.
وی ادامه داد: عملکرد دستگاه به این صورت است که با عبور جریان کنترل شده از کاتد، الکترون ها برانگیخته شده و با اعمال ولتاژ فشار قوی طی عملیاتی شتابدهی می شوند و با فوکوس کردن الکترون های شتابدهی شده توسط میدان مغناطیسی کنترل شده روی مواد مورد نظر در فضای خلأ بصورت بخار روی قطعه در زیر لایه قرار می گیرند.
میرزایی در مورد نیاز کشور به این سامانه، اظهار داشت: کلیه شرکت ها، مراکز، دانشگاه ها و سازمان های تولیدی و تحقیقاتی فعال در حوزه ساخت قطعات اپتیکی مانند مرکز ملی لیزر و صنایع اپتیک اصفهان(صاپا) از آن استفاده می نمایند.
محقق این طرح با اعلان اینکه قیمت سامانه تولید شده بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است، اظهار داشت: تمام قطعات آن در دوران تحریم تولید شده و این دستاورد مهم کمک بالایی به عدم خروج ارز از کشور دارد. این محصول باتوجه به دقت لایه نشانی فوق العاده بالا و کاربرد آن در صنایع حساس، محصولی با فناوری بالا شمرده می شود. علاوه بر تحریمی بودن این محصول، قطعاتی که برای تولید آن نیاز است نیز در تحریم های جدی قرار دارند.

به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، وی به قابلیت های این سامانه اشاره نمود و اظهار داشت: این سامانه در تولید تعدادی از قطعات حساس اپتیک و لیزر کاربرد دارد.
این سامانه، محصول جدیدی از یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس است که ارزش آن نیم میلیون دلار برآورد شده است.
منبع:

1401/09/03
16:40:58
233
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات