چطور مصرف برق خویش را کاهش دهیم؟

چطور مصرف برق خویش را کاهش دهیم؟

به گزارش متخصص فلز، طرح تشویق مشترکان از سال قبل استارت خود اما تفاوت آن باطرحی که سال جاری اجرایی می شود افزایش ۲۰ برابری مبلغ پاداش و دربرگیری همه مشترکان است؛ بدین معنا که هر مشترکی که میزان مصرف خویش را کم کند مشمول این طرح می شود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، سال قبل ۴۰ درصد مشترکان خانگی مشمول پاداش خوش مصرفی شدند؛ به صورتی که ۱۳۵۰ میلیارد تومان به این دسته از مشترکان تخصیص یافت و حدود هشت میلیون مشترک مشمول قبض مجانی شدند. این طرح از آغاز خرداد ماه اجرا می گردد و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد، مبنای پرداخت پاداش هم بدین صورت است که به صورت مثال اگر مصرف یک مشترک در خرداد ماه سال قبل ۳۰۰ کیلووات بوده باشد و سال جاری میزان مصرف خویش را به ۲۰۰ کیلووات ساعت کم کند مشمول پاداش خواهد شد.
پاداش ماهانه مشترکان هم به این صورت محاسبه می شود، الگوی مصرف در مناطق عادی ۳۰۰ کیلووات ساعت است و اگر مشترکی زیر ۱۵۰ کیلووات ساعت مصرف کند به ازای هر کیلووات ۲۰۰۰ تومان پاداش دریافت خواهد نمود و اگر مشترکی ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلووات مصرف داشته باشد به ازای هر کیلووات ساعت ۱۵۰۰ تومان و در پله های بعدی ۱۰۰۰ تومان و ۵۰۰ تومان پاداش خوش مصرفی از وزارت نیرو دریافت می کند.
الگوی مصرف در مناطق گرمسیری ۳۰۰۰ کیلووات ساعت است، اگر مشترکی زیر ۱۵۰۰ کیلووات ساعت مصرف کند به ازای هر کیلووات ۱۰۰۰ تومان پاداش دریافت خواهد نمود و اگر مشترکی ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلووات مصرف داشته باشد به ازای هر کیلووات ساعت ۷۵۰تومان و در پله های بعدی ۵۰۰تومان پاداش خوش مصرفی از وزارت نیرو دریافت می کند. اگر در این مناطق نسبت به سال قبل یک کولر خاموش شود یک میلیون تومان پاداش به مشترک داده خواهد شد.
اگر در این مناطق دو کولر خاموش شود ۱.۵ میلیون تومان پاداش به مشترک داده خواهد شد. ضمن اینکه در خیلی از مناطق گرمسیری از کولرهایی با راندمان بسیار پایین استفاده می شود که با خاموش کردن آنها یا جایگزینی آنها با کولرهایی با راندمان بالا میتوان شاهد صرفه جویی های قابل توجهی بود.
اگر مشترکی که پارسال کولر گازی را با دور تند استفاده می کرده سال جاری از دور کند استفاده نماید به ازای هر ماه ۱۵۰ هزار تومان پاداش می گیرد و طبیعتا این پاداش می تواند انگیزه مناسبی برای صرفه جویی باشد.
اما چطور میتوان مصرف برق را در منزل کاهش داد؟
یخچال و فریزر همچون لوازم برقی است که باید به صورت دائم به پریز برق متصل باشد و قطع برق آن حتی برای چند ساعت می تواند سبب فاسد شدن مواد غذایی شود، تنظیم درجه ترموستات یخچال بین ۳ تا ۵ درجه اقدامی است که سبب صرفه جویی برق می شود. همینطور فریزر که مواد غذایی در آن مدت زمان زیادی نگه داشته می شود، از وسایل پرمصرف انرژی است که با راهکار ساده تنظیم درجه ترموستات بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد زیر صفر میتوان مصرف انرژی را در این وسیله هم پایین آورد.
باز و بسته کردن مکرر درب یخچال و فریزر باعث افزایش ۱۰ کیلووات ساعت مصرف برق و افزایش هزینه برق مصرفی می شود، ضمن اینکه سبب هدر رفت سرما هم خواهد شد. خراب بودن لاستیک درب یخچال و فریزر باعث افزایش ۲۰ درصدی انرژی مصرفی و هزینه برق خانواده می شود، ازاین رو لازم است نوارهای دور یخچال را مرتب کنترل کرده و در صورت کوچک ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.
از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر خودداری کنید، چونکه این کار گردش هوا را در این وسایل مبتلا به اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می شود، از قرار دادن ظروف غذای گرم در یخچال خودداری کنید. برفک یخچال را به صورت مرتب تمیز کنید، چونکه بار ضخامت برفک به میزان ۵ میلی متر، مصرف انرژی را بالا می برد.
به منظور تهویه هوا در اطراف یخچال و فریزر تلاش کنید که فاصله مناسب (۱۰ سانتی متری) از دیوارها حفظ شود که این کار باعث کاهش مصرف برق به میزان ۵ کیلووات ساعت در یک ماه می شود.
شاید قبل از هر اقدامی توجه به برچسب انرژی در انتخاب یخچال و فریزر دقت در استاندارد و موارد ایمنی و مصرف انرژی است و بهینه ترین حالت انتخاب یخچال و فریزر با شاخص A و +A ضروری می باشد، برخی از خانواده ها با خرید یخچال و فریزر جدید، بازهم از مدل قدیمی آن استفاده می نمایند. غافل از اینکه یخچال های قدیمی بسیار پرمصرف هستند و سبب ۲ برابر شدن مصرف برق خانواده می شود.
کولرآبی یا گازی؟
گرایش به استفاده از کولرهای گازی، اسپلیت و داکت اسپلیت ها حتی در مناطق معتدل کشور در سالهای اخیر رو به فزونی است، این در شرایطی است که کولرهای آبی به لحاظ تولید رطوبت و خنکای مطبوع، صرفه اقتصادی و مصرف متعارف تر انرژی، همچنان بهترین گزینه برای مناطق عادی کشور به شمار می روند، مناطق معتدلی که بیشتر از ۸۰ درصد مساحت کشور را در بر می گیرد.
حال چطور می توان بیشترین بهره وری را از کولرهای آبی در عین مصرف مطلوب و توام با تشکیل رفاه و آسایش داشت؟ سرویس منظم و دوره ای کولر، شستشو و تعویض بموقع پوشال های آن، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، سبب افزایش طول عمر دستگاه شده و از نظر اقتصادی هم به صرفه است.
در عین حال مهم ترین نکته در رابطه با کولرهای آبی که مصرف برق آنرا تا بیشتر از ۵۰ درصد کم کرده و به همان نسبت رقم قبض ما را هم می کاهد، استفاده از "دور کند" است. شاید فکر کنید که این کار در ایام خیلی گرم شدنی نیست، اما هر مشکل چاره ای دارد. کافی است یک سایه بان روی کولر نصب نماییم و ضمن عایق بندی مناسب کانال ها، از بسته بودن درها و پنجره ها مطمئن شویم تا از ورود هوای گرم به داخل منزل و اتلاف هوای خنک جلوگیری شود.
در هنگام خرید کولرآبی به برچسب مصرف انرژی دقت کنیم و کولر را با عنایت به برچسب انرژی، مشخصات فنی و متناسب با نوع نیاز خریداری نماییم، استفاده هم زمان از چند وسیله گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ هایی که گرمای زیادی تولید می کنند، باعث بالا رفتن دمای خانه شده و احتیاج به استفاده از کولر را زیاد می کند.
این در شرایطی است که در مناطق گرمسیر و شرجی کشور که دما و رطوبت بالا است، با عنایت به الگوی مصرف برق ویژه این مناطق که در ماه های گرم به ۳۰۰۰ کیلووات ساعت هم می رسد، استفاده از کولرهای گازی توجیه پذیر است. البته بسیاری می پرسند دمای آسایش کولرگازی چه دمایی است که هم خنکی لازم حاصل شود و همینطور کمترین افزایش قبض برق را داشته باشیم.
کارشناسان انرژی دمای آسایش را برای کولرهای گازی ۲۴ تا ۲۶ درجه می دانند، به اعتقاد آنها سرویس بموقع کندانسور کولرگازی و شست و شوی مداوم فیلترها و شبکه داخل کولر باعث صرفه جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی برق می شود. درزگیر مناسب اطراف کولر، قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید هم تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد. خاموش کردن یک کولرگازی در منزل باعث کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق خانوار می شود.
لامپ ها را فراموش نکنید
خاموش کردن لامپ های اضافی یا به عبارتی لامپ اضافی خاموش، شاید این مطلب خیلی تکراری باشد ولی گفتن اینکه همیشه لوازم برقی غیر ضروری را خاموش و از پریز برق جدا کنید خالی از لطف نیست. استفاده از لامپ های با بهره نوری بالا یعنی استفاده از لامپ های که دارای شار نوری زیاد و توان مصرفی کمتری دارند مانند لامپ های ال ای دی.
همیشه کالاها و لوازم برقی دارای نشان استاندارد و برچسب انرژی هستند را خریداری و تلاش کنید از وسایلی استفاده کنید که مصرف انرژی آنها در پایین ترین سطح و بهره وری آنها در بالاترین سطح باشد. این وضعیت در برچسب انرژی نشان داده شده است.
اگر کنتور برق منزل شما دیجیتال و سه تعرفه ای است از لوازم پر مصرف مانند اتو، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، بخار شور، آون و تستر و … در ساعات اوج مصرف یا همان “پیک” استفاده نکنید بهترین زمان استفاده از آنها در ساعات کم باری یا میان باری است. استفاده از لوازم برقی در زمان کم باری باعث اعمال تخفیف در قبض برق می شود.
اگر از لوازم صوتی و تصویری استفاده نمی کنید آنها را در حالت استندبای (آماده به کار) قرار ندهید و برق آنها را کلاً قطع کنید. لوازم صوتی و تصویری و همه تجهیزاتی که در حالت استندبای قرار دارند درحال مصرف برق هستند هرچند میزان مصرف در حالت استندبای کم است ولی همین میزان کم در زمان طولانی باعث افزایش هزینه برق مصرفی خواهند شد. ناگفته نماند که نوسانات احتمالی برق باعث صدمه به لوازم برقی در حالت استندبای هم خواهد شد.
مشترکان می توانند با نصب اپلیکیشین "برق من" از میزان مصرف خود و مشاهده تعرفه برق منطقه خودشان آگاه شوند، همینطور نسبت به مدیریت مصارف خود اقدام و از سایر خدماتی که در این برنامه گنجانده شده است، استفاده نمایند.1402/03/12
14:16:18
225
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات