افق 40 میلیارد دلاری تجارت ایران و عراق

افق 40 میلیارد دلاری تجارت ایران و عراق

به گزارش متخصص فلز، رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: با در نظر گرفتن مبحث توازن تجاری میتوان سطح تجارت دایران و عراق را به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار هم افزایش داد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، مهدی ضیغمی امروز سه شنبه در دومین همایش مشترک بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و عراق با اشاره به اینکه سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و عراق طی سالهای اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، عنوان کرد: با در نظر گرفتن مبحث توازن تجاری میتوان سطح تجارت دو کشور را به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار هم افزایش داد.
رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد: ایران طی ۴۰ سال قبل و بخصوص ۱۰ سال قبل تحت شدیدترین تحریم ها قرار داشته، اما با این وجود به لحاظ تکنولوژی و صنعتی دستاوردهای خوبی داشته است. ازاین رو آمادگی داریم که در زمینه انتقال تکنولوژی به عراق و توسعه پروژه های صنعتی به کشور عراق کمک نماییم.
ضیغمی اضافه کرد: همینطور از سوی وزارت صمت و دولت ایران حمایت همه جانبه جهت توسعه صنعتی کشور عراق تا سال ۲۰۳۵ را اعلام می نماییم. برای میل این اهداف چالش ها و مسائلی وجود دارد که امیدواریم با حل مسائل لجستیک و تراکنش های مالی بتوانیم به اهدافی که توسط رؤسای جمهوری دو کشور ترسیم شده دست پیدا نماییم.
معاون وزیر صمت به برخی محورهای کمیته مشترک بازرگانی دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: مهم ترین مبحث بررسی برنامه ها، زیرساخت ها و راهکارهای توسعه تجاری کشور و دستیابی به تجارت ۲۰ میلیاردی و رسیدن به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری در بلندمدت است. همینطور دومین مبحث مطرح شده در کمیته، بحث راهکارهای برقراری توازن تجاری بین دو کشور و اقداماتی که دو کشور می توانند برای تحقق این مطلب انجام دهند، بود.
ضیغمی عنوان کرد: همینطور در کمیته مشترک در مورد رفع ممنوعیت های تجاری و استانداردی بین دو کشور بحث و در مورد بحث لجستیک و تبادلات تجاری برای رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین دو کشور هم مباحثی عنوان شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد: از مباحث مطرح شده در این کمیته همینطور بررسی راهکارهای پیشگیری از اختلافات و مشکلات بین تجار دو کشور است که امیدواریم هر چه سریع تر به مکانیسم مشترک برای رفع این مشکلات دست پیدا نماییم.
وی اضافه کرد: بررسی مشکلات شرکتهای خدمات فنی و مهندسی هم در این کمیته باید مورد توجه قرار گیرد و امیدواریم موضوعات و مسائل در ارتباط با بازارچه های مرزی هم مورد توجه قرار گیرد.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: معتقدم با برگزاری جلسات منظم همچون کمیته مشترک بازرگانی دو کشور می توانیم به اهداف تجاری مان دست پیدا کنیم و مسائل و مشکلات را حل نماییم.


منبع:

1402/07/04
13:29:39
254
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان متخصص فلز
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات