اخذ مالیات تصاعدی از حقوق های بالای ۵ میلیون

یك كارشناس: سرنا را از سر گشاد آن می زنیم!

یك كارشناس: سرنا را از سر گشاد آن می زنیم!

متخصص فلز: به قول یك كارشناس اقتصادی، در حالی كمیسیون تلفیق دریافت مالیات تصاعدی از حقوق های بالای ۵ میلیون تومان را تصویب كرده است كه هنوز بعضی از پرداخت مالیات معاف هستند، اصناف فرار مالیاتی بالایی دارند و اتفاقا حقوق بگیران كسانی هستند كه مالیات آنها به موقع از حساب هایشان كم می گردد.


غلامحسین دوانی در گفت وگو با ایسنا درباره مصوبه جدید كمیسیون تلفیق در مورد دریافت مالیات تصاعدی از حقوق های بالای ۵ میلیون تومان اظهار نمود: به نظر می رسد نمایندگان مجلس، سورنا را از سر گشاد به آن می زنند! اگر برای نمایندگان مجلس حقوق ۵ میلیون یا ۶ میلیون تومان بالاست پس تكلیف حقوق های نجومی چیست؟
وی اضافه كرد: برای جلوگیری از حقوق های نجومی نمی توان قاطبه را كه عموما مهندسان و تكنیسین های زحمتكش هستند، مشمول مالیات های تصاعدی كرد. اگر آقایان علاقه مندند مالیات تصاعدی بگیرند، باید بروند و فراریان مالیاتی را شناسایی كنند، نه اینكه عرصه را برای حقوق بگیرانی تنگ تر كنند كه سر ماه مالیات از حسابشان كسر می گردد.
این كارشناس پولی و مالی در ادامه اظهار داشت: آمارهای مالیاتی نشان داده است كه پس از انقلاب همیشه مالیات حقوق بگیران بیش از مالیات اصناف بوده است اما نمایندگان مجلس معلوم نیست به چه دلایلی نسبت به مالیات اصناف گشاده دست و نسبت به مالیات حقوق بگیران تنگ دستی می كنند. این گونه تصمیمات به جز دلسردی نیروی انسانی كارآمد هیچ عایدی ندارد.
این اقتصاددان اظهار داشت: امیدوارم نمایندگان مجلس بدانند كه چه تصمیماتی ضد ثروت انسانی می گیرند. اكنون افراد خیلی از مالیات معاف هستند ولی از كسانی كه حقوق بالایی نمی گیرند، مالیات بیشتری دریافت می گردد. مسئله اینجاست كه در این سیستم وضعیت كسانی كه حقوق اندكی می گیرند هم در نظر گرفته نشده است. اكنون حقوق های زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف است و حقوق های از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به بالا پایه مالیات دریافت می گردد. همین طور كه حقوق افراد افزایش می یابد، مالیات آنها هم افزایش می یابد و حقوق ۵ میلیون تومان به بالا هم كه مقرر است مالیات تصاعدی پرداخت كند. بدین سان نرخ برای حداقلی ها هم تعدیل نشده است.
وی خاطرنشان كرد: این گونه تصمیمات عاجلانه غیرعقلایی فقط ضد جامعه كار و تولید تلقی می گردد. چرا آقایان نماینده نسبت به حقوق ۵ یا ۷ میلیون تومانی مدیری كه بیش از ۲۰ سال سابقه كار دارد، حساس هستند ولی نسبت به فسادهایی كه رخ می دهد، اینقدر حساسیت به خرج نمی دهند؟1396/11/07
20:43:10
6166
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , مالیات , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات