كمیسیون تلفیق كوتاه آمد

افزایش قیمت سیگار منتفی شد

افزایش قیمت سیگار منتفی شد

متخصص فلز: در نهایت، اعتراض تولیدكنندگان و توزیع كنندگان محصولات دخانی داخلی كارساز شد تا كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش میزان ۳۵ تومانی سیگار تولید داخل و ۵۰ تومانی سیگار وارداتی كوتاه بیاید.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در صورت تصویب نهایی بند الحاقی ۷ متن نهایی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ توسط كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل (انواع سیگار تولید داخلی، تولید مشترك و تولید داخل با نشان بین المللی) مبلغ ۳۵۰ ریال و هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۵۰۰ ریال بعنوان عوارض اضافه می شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی مكلف بود كه مبالغ مزبور را از تولیدكنندگان و واردكنندگان حسب مورد دریافت و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۱۰۵۱۶ این قانون واریز كند، مسئله ای كه در نهایت مصوب نشد تا شاهد افزایش این چنینی میزان عوارض محصولات دخانی كه منجر به صدمه قابل تامل در بخش تولید محصولات دخانی داخلی می شد نباشیم و در نهایت در مورد عوارض این محصولات با ارجاع به بند "ب" ماده ۶۹ قانون وصول بعضی از درآمدهای دولت اقدام گردد.
بند ۷ الحاقی به تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ توسط مجلس شورای اسلامی به لایحه بودجه افزوده شد و در متن لایحه دولت وجود نداشت و این درحالی بود كه برپایه ماده ۷۳ برنامه ششم توسعه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی عنوان شد كه برای سیگار در طول پنج ساله این برنامه، عوارض و مالیات جدیدی در نظر گرفته نشود و همان عوارض و مالیات موجود در ماده ۷۳ كفایت می كند.
اتفاقی كه در صورت تصویب باعث می شد فروش برندهای ایرانی لطمه خورده و مبحث اشتغال كارخانجات داخلی با بحران موجه شود چون كه عمده قاچاق صورت گرفته در این حوزه نزدیك به بازه قیمتی برندهای ایرانی است. این اقدام باعث می شد كه بیشترین افزایش قیمت برای سیگارهای تولید داخلی ایرانی به وجود آید و بازار فروش، میزان تولید و اشتغال ناشی از این محصولات در داخل را با بحران مواجه كند. علاوه بر این باید در نظر داشت كه به علت نزدیك بودن بازه قیمتی سیگارهای قاچاق با سیگارهای تولید داخلی ایرانی، بحران دیگری برای فروش این محصولات به وجود می آورد.
تصمیم مجلس شورای اسلامی باعث شد تا فروشندگان و توزیع كنندگان مواد دخانی تولید داخل طی نامه ای از رییس مجلس شورای اسلامی خواهان تغییر بند الحاقی ۷ به تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۳۹۷ شوند و در نهایت نمایندگان مجلس تعیین تكلیف درباره افزایش قیمت هر نخ سیگار را به كمیسیون تلفیق ارجاع دادند، مسئله ای كه در نهایت با مخالفت این كمیسیون در مورد افزایش میزان عوارض سیگار همراه شد. ازاین رو با عنایت به اینكه در برنامه ششم توسعه میزان عوارض برای محصولات دخانی مشخص شده است، دولت مطابق بند "ب" ماده ۶۹ قانون وصول بعضی از درآمدهایش در مورد میزان عوارض محصولات دخانی تصمیم گیری می كند.1396/11/25
13:14:28
4516
5.0 / 5
تگهای خبر: بودجه , تولید , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات