معاون اول رییس جمهور:

پشتیبانی از كالای ایرانی یك هدف گیری عالمانه است

پشتیبانی از كالای ایرانی یك هدف گیری عالمانه است

متخصص فلز: معاون اول رییس جمهور بیان كرد: محصول ایرانی زمانی موفق خواهد بود و معتبر باشد باید راهكارهای مناسب آن را هم اجرا نماییم و نمی توانیم این راه را صرفا با جلسات پیش ببریم، این جهت گیری پشتیبانی از كالای ایرانی یك هدف گیری بسیار عالمانه و دلسوزانه ای است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا اسحاق جهانگیری ظهر امروز (۴ فروردین) در آئین رونمایی از نخستین خودروی تولیدی هیوندای اكسنت شركت كرمان موتور با ابراز امیدواری از اینكه سال جاری سالی پر از موفقیت و نشاط باشد، اظهار داشت: امیدواریم امسال چالش ها و محرومیت هایی كه پیش روی ملت و كشور است، بتوانیم برطرف نماییم.
وی ادامه داد: امیدوارم امسال بتوانیم مشكلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی كشور را رفع و پیشرفت و توسعه كشور را در مسیر صحیحی قرار دهیم و هر روز شاهد موفقیت های جدیدی در كشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان «حمایت از كالای ایرانی» بیان كرد: واقعیت این است كه هیچ كشوری نمی تواند به توسعه دست پیدا كند مگر آنكه به تولیدات داخلی و سرمایه گذاران خود اهمیت ویژه ای قایل شده باشد.
وی اضافه كرد: باید به محصولی كه حاصل دست رنج كارگر، سرمایه گذار است احترام گذاشت و از آن حفاظت كرد، مگر می گردد سرمایه گذار یا مدیری یا كارشناس یا كارگر كه این محصول را تولید كرده اند محترم نباشند؟ ما باید به صورت جدی به این مورد بپردازیم.
جهانگیری بیان كرد: برای این كه محصول ایرانی موفق و معتبر باشد باید راهكارهای مناسب آن را هم اجرا نماییم و نمی توانیم این راه را صرفا با طرح پیشنهادات و جلسات پیش ببریم، این جهت گیری پشتیبانی از كالای ایرانی یك هدف گیری بسیار عالمانه و دلسوزانه ای است.
وی با بیان این كه باید به سمتی حركت نماییم كه فرهنگ ما از محصول ایرانی حمایت كند، خاطرنشان كرد: استفاده از كالای خارجی برای بعضی از مردم پرستیژ شده است، باید رسانه ها، صاحبان تریبون به جای آنكه از تریبون های خود برای محكوم كردن عده ای استفاده كنند، بیایند از تریبون های خود برای اصلاح فرهنگ مردم استفاده كنند و فرهنگسازی لازم را جهت استفاده از كالای ایرانی در میان مردم ترویج دهند.

معاون اول رییس جمهور پشتیبانی از كالای ایرانی مبحث اول فرهنگ سازی در این زمینه دانست و بیان كرد: تولید كننده باید متعهد شود كه قیمت و كیفیت كالای تولیدیش مناسب محصولش باشد، یعنی به یك كالای بازار انحصاری داده شده شود تا محصولی با هر كیفیت بد و قیمت بالای تولید نماید و اجازه رقابت به سایر رقبای خارجی او ندهیم این یك جفا به مردم است.

وی تصریح كرد: ما در عین حالی كه از مردم می خواهیم از كالای ایرانی در جهت پشتیبانی از كالای ایرانی، استفاده كنند، اما در عین حال از تولید كننده می خواهیم كه كیفیت و قیمت كالای تولیدش مناسب باشد، ازاین رو باید حتما بازار رقابتی تولید نماییم و باید برای همه محصولات رقیب تولید نماییم و مردم هم باید به دنبال كالای با كیفیت بالای ایرانی بروند.

جهانگیری یكی از پایه های اقتصاد مقاومتی را پشتیبانی از كالای داخلی دانست و عنوان كرد: مبارزه با قاچاق كالای یكی از انتظارات به حق تولیدكنندگان می باشد، متاسفانه ایران جزی محدود كشورهای است كه در آن قاچاق كالا وجود دارد.

وی اظهار نمود: در بررسی هایی كه در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز به این نتیجه رسیدیم كه حدود ۶ كالای پایه اصلی قاچاق هستند كه موبایل، نساجی، قطعات خودرو و... همچون آنها می باشد ازاین رو تصمیم گرفته شد كه روی این كالاها تمركز بیشتری شود و برای آنها راهكار پیدا نماییم كه برای موبایل اجرا شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان این مطلب كه همان روشی كه برای مبارزه با قاچاق موبایل صورت گرفته برای سایر محصول انجام دهیم، خاطرنشان كرد: باید تولید كننده داخلی خیالش از بابت قاچاق كالا ایمن شود و مطمئن شود كه با استفاده از قاچاق كالا از پای در نمی آید، همینطور واردات كشور باید مدیریت شود و ما نمی توانیم درهای بازار كشور را به روی واردات كاملا باز نماییم.

وی از ضرورت حضور كالای ایرانی در بازارهای بین المللی سخن به میان آورد و عنوان كرد: مردم باید بدانند آن كالای ایرانی كه توانسته صادراتی شود و در بازارهای بین المللی حضور یابد، حتما كیفیت بالایی دارد بنابراین بیشتر چنین كالاهایی خریداری كنند.

جهانگیری بیان كرد: باید در سطح دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی متمركز روی سیاست پشتیبانی از كالای ایرانی شویم و ضمن آنكه باید به سرمایه گذار و تولید كننده اطمینان داد.

وی ادامه داد: به چه حقی به خود اجازه می دهیم كه با تولیدكننده ای كه به هر دلیلی با او مشكل داریم چوب لای چرخ كارش بگذاریم؟ آنها تعداد زیادی را مشغول به كار كرده اند.

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت وجود خدمات بعد از فروش برای كالاهای تصریح كرد و اضافه كرد: در سال ۱۳۹۲ بخشنامه ای ابلاغ كردم كه هر كالای بادوامی كه وارد كشور می گردد باید آن شركت خارجی در ایران نمایندگی داشته باشد و مسئولیت خدمات بعد از فروش كالای خویش را برعهده بگیرد.

وی با بیان این مطلب كه می دانم فضای بین المللی برای شما فضای مناسبی ممكن است نباشد، خاطرنشان كرد: اما باید بدانیم كه ایران یك كشور با عظمت و بزرگی است به صورت مثال فقط با همین ارگ تاریخی بم، می توان عظمت ایران را به رخ جهانیان كشید.

جهانگیری با بیان این مطلب كه ملت ایران با این تحریم ها و تهدیدات می خواست بترسد امروز این جایگاه را نداشت، اظهار نمود: پشتوانه ما تمدنمان است و ما با تمدنمان با دنیا صحبت می نماییم، افرادی همچون ترامپ نمی توانند تهدیدی برای ما باشد و مانع كارهای ما شود، ممكن است ما را اذیت كنند و نگذارند كارهای توسعه ای ما آنگونه كه می خواهیم پیش نرود اما ایران در قرن های متمادی خطرات خیلی بزرگ تر در پیش رو داشته و به خوبی از آنها عبور كرده است.

وی با اشاره به اینكه ایران در تمدن دنیا سهم دارد و باید با ملت ایران با احترام صحبت شود، بیان كرد: اگر با ادب و با استدلال با ما صحبت شود، ایرانی ها همواره نشائن داده اند كه اهل گفت وگو و مذاكره هستند، حالا اردیبهشت هم خواهد رسید و آمریكایی ها نشان خواهند داد كه آیا می توان به آنها اعتماد كرد و آیا این توافق را می گردد امضاء كرد یا نه؛ اگر آمریكایی ها به این پشت پا بزنند حداقل پیام آن این است كه مردم جهان و كشورها باید بپذیرند كه با آمریكایی ها نمی توان تفاهم كرد.

جهانگیری با تاكید بر این كه فضای بین المللی برای ما مهم است و می خواهیم با دنیا از موضع منطق و استدلال كار نماییم، عنوان كرد: ما علاقمندیم با دنیا تعامل و رابطه خوبی داشته باشیم و همینطور به بازارهای دنیا ورود پیدا نماییم و از دنیا پول و تكنولوژی وارد كشور نماییم و تبادل فرهنگی با دنیا داشته باشیم و ضمن آنكه نشان داده ایم اهل منطق هستیم و خواستار كار با دنیا هستیم.

وی نقد كرد: این چه بخلی است كه انسان می ورزد و می گویند كه یك عده می توانند كار كنند ما نمی توانیم، ما اگر توانایی كار نداریم چرا چوب لای چرخ افرادی كه می توانند كار كنند و مشكل بیكاری جوانان را حل كنند، می گذاریم.1397/01/04
22:00:17
4362
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات