سكه ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد، تجارت سكه متوقف گردید

سكه ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد، تجارت سكه متوقف گردید

متخصص فلز: قیمت سكه تمام كه روز گذشته به دنبال نوسانات دلار تا دومیلیون تومان پیش رفته بود، با بیان نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار امروز با افت ۲۰۰ هزار تومانی در بازار معامله شد.همچنین نیم سكه حدود ۱۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۱۵ هزار تومان ارزان شده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته قیمت سكه تمام افزایش پیدا كرد، تا جایی كه تا مرز دو میلیون تومان هم پیش رفت كه دلیل آن از جانب دست اندركاران بازار افزایش تقاضای خرید و افزایش نرخ دلار عنوان شد. نهایتا شب گذشته اسحاق جهانگیری - معاون اول رییس جمهور - در انتها جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز كه به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد، اعلام نمود كه تصمیم بر این شده كه دلار تك نرخی شود و همه آن را با قیمت ۴۲۰۰ تومان خرید و فروش كنند.

طبق اعلام دولت، فروش دلار با قیمتی غیر از ۴۲۰۰ تومان قاچاق به حساب می آید و با خریداران و فروشندگان برخورد خواهد شد.

با توجه به اینكه قیمت ارز و تصمیمات آن مسقیم روی بازار سكه و طلا تاثیر دارد، به تبع این تصمیم دولت برای بازار ارز، انتظار می رود كه بازار طلا هم دچار تغییر و تحولاتی شود كه به قول دست اندركاران این بخش، بازار طلا امروز بامداد با كاهش قیمت كار خویش را شروع كرده است؛ به گونه ای كه سكه تمام طرح جدید ۲۰۰ هزار تومان كاهش قیمت یافته است.

هر گرم طلا ۱۵ هزار تومان ارزان گردید

محمد كشتی آرای - عضو اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر - به ایسنا اظهار داشت: امروز بعد از تك نرخی شدن ارز و كاهش آن تا قیمت ۴۲۰۰ تومان، قیمت سكه تمام ۲۰۰ هزار تومان كاهش پیدا كرده و نیم سكه هم حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده است.

به گفته وی، هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۱۵ هزار تومان ارزان شده است.
كشتی آرای درباره قیمت انواع سكه و طلا در تابلوی معاملات اظهار داشت: هم اكنون هر سكه تمام طرح جدید یك میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خریداری و یك میلیون و ۸۲۰ هزار تومان فروخته می گردد. همینطور قیمت خرید و فروش نیم سكه به ترتیب ۸۶۰ و ۹۰۰ هزار تومان است. علاوه بر اینها ربع سكه ۵۷۰ هزار تومان به فروش می رسد و ۵۵۰ هزار تومان خریداری می گردد. سكه یك گرمی هم ۳۳۰ هزار تومان قیمت فروشش است و ۳۲۵ هزار تومان خریده می گردد.
وی تصریح كرد: تنها قیمتی كه طی معاملات امروز ثابت است، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار است كه ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان داد و ستد می گردد. این در شرایطی است كه در روز گذشته قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۷۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

بازار چندان شفاف نیست

كشتی آرای توضیح داد: هم اكنون هنوز بازار طلا آنچنان كه باید شفاف نیست، چون كه داد و ستدها در شهرستان ها هنوز شروع نشده و باید پس از شروع شدن داد و ستدهای كشور در بازار طلا دید چه اتفاقاتی می افتد. اما در كل با تك نرخی شدن دلار، قیمت سكه و طلا روند كاهشی را از سرگرفته است.

عضو اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار ارز هم اظهار داشت: در بازار ارز همچنان قیمتی برای خرید و فروش وجود ندارد و باید مقداری زمان بگذرد تا ببینیم بازار به كدام سمت می رود اما در كل به آینده بازار خوش بین هستیم.

وی به مردم سفارش كرد در شرایط التهاب بازار دست به خرید و فروش نزنند و هیجانی درباره سرمایه گذاری های خود تصمیم نگیرند.

تجارت سكه متوقف شد
كشتی آرای درباره روند انجام معاملات هم اظهار داشت: هم اكنون سكه در مقیاس تجاری (بالای پنج عدد) معامله نمی گردد و در واقع باید بگوییم در ابعاد تجاری هیچگونه خرید و فروشی در بازار صورت نمی گیرد.
وی توضیح داد: البته اگر بخواهیم به قیمت سكه در حالت خرد اشاره نماییم، مثلا اگر بخواهیم یك، دو یا سه عدد سكه بخریم، تفاوت خرید و فروش به حدود ۸۰ هزار تومان رسیده كه این مقدار بسیار بالاست. این در شرایطی است كه تفاوت قیمت خرید و فروش در روز گذشته ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان بود.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تصریح كرد: تفاوت بسیار زیاد بین قیمت خرید و قیمت فروش سكه نشان داده است حاشیه ریسك بسیار بالاست و بازار با عنایت به شوك قیمت ها با احتیاط حركت می كند.
1397/01/21
14:45:18
4991
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تجارت , دولت , معامله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات