تولید برق نیروگاه های برق آبی نصف می شود

كاهش مصرف سیستم های سرمایشی در ادارات

كاهش مصرف سیستم های سرمایشی در ادارات

به گزارش متخصص فلز بارندگی های كشور شرایط ذخایر آبی را به گونه ای درآورده است كه نه تنها امیدی به ایفای نقش نیروگاه های برق آبی در تامین برق مانند سال قبل نیست، بلكه انتظار می رود تولید برق از این نیروگاه ها كه در دوران اوج مصرف یاور اصلی تامین برق كشور بودند حدودا نصف شود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، كاهش نزولات آسمانی در سال آبی جاری سبب شده تا ارتفاع و حجم آب مخزن سدهای دارای نیروگاه برقابی به شدت كاهش پیدا كند. در ایام پایانی فروردین ماه سال قبل حدود ۲۸ میلیارد مترمكعب آب پشت سدها ذخیره شده بود؛ ولی این رقم امسال به ۱۳ میلیارد مترمكعب رسیده است. سال قبل هشت میلیارد مترمكعب از حجم یاد شده در نیروگاه های برقابی مورد استفاده قرار گرفته بود كه امسال این رقم به سه میلیارد مترمكعب كاهش خواهد یافت. این اعداد و ارقام از آن حكایت می كند كه به جای ۹۳۰۰ مگاوات انرژی تولید شده نیروگاه های برقابی در سال گذشته، رقمی بیش از پنج هزار مگاوات انرژی برقابی در دسترس ما نخواهد بود.
این آمارهای تكان دهنده ای است كه معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در نشست امروز وزیر نیرو با مدیران عامل شركت های توزیع نیروی برق به آن اشاره نموده است. آمارهایی كه با ناامید كردن متولیان تولید برق از یافتن منابع جدید برای تامین برق، آن ها را به سمتی هدایت می كند كه تنها مسیر روشن پیش رو برای گذر از پیچ اوج مصرف برق امسال "مدیریت تقاضا" باشد.
گزارش وزارت نیرو از صحبت های همایون حائری در نشست امروز حاكی از این است كه این وزارتخانه برای عبور از دوران اوج مصرف در ماه های گرم سال، حساب ویژه ای روی مدیریت مصرف برق در ادارات و شركت ها باز كرده است. همایون حائری گفته است كه "برای امسال طرح ویژه ای را در نظر گرفته ایم تا بتوانیم با هماهنگی مدیران عامل شركت های توزیع نیروی برق با استانداران و مدیران ادرات دولتی بتوانیم ساعات كار ادارات را بخصوص در نقاط گرمسیر زودتر به اتمام برسانیم و شركت های توزیع بعد از آن به پایش سیستم های سرمایشی و روشنایی در ادارات دولتی بپردازند. در پیك بار ۵۵ هزار مگاواتی سال قبل بیش از ۲۰ هزار مگاوات از این رقم مربوط به سیستم های سرمایشی بوده كه از همین رقم یاد شده هم چهار هزار مگاوات مربوط به ادارات دولتی بوده است. "
به نظر می رسد كارمندان ادارات دولتی امسال نتایج این طرح را به صورت ملموس احساس خواهند كرد، چون كه وزارت نیرو می خواهد استفاده از سیستم های سرمایشی در ادارات را به نصف كم كند. به قول حائری، "مصرف چهار هزارمگاواتی سیستم های سرمایشی ادارات دولتی را بایستی با صرفه جویی به نصف برسانیم، گزارش نحوه عملكرد این برنامه به صورت روزانه توسط مدیران عامل شركت های توزیع عرضه شده و شركت مدیریت شبكه برق ایران مدیریت پایش آن را بر عهده خواهد شد تا پیك امسال هر منطقه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل آن مورد مقایسه قرار بگیرد. "


 

1397/01/28
15:10:30
4832
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , دولت , سیستم , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات