حفر چاه های آب ۱۵۰ تا ۳۰۰ متری در دشت ها!

حفر چاه های آب ۱۵۰ تا ۳۰۰ متری در دشت ها!

متخصص فلز: مشاور وزیر نیرو با اشاره به نازل بودن قیمت انرژی اظهار داشت: در بعضی از دشت ها، آب از عمق ۱۵۰ تا ۳۰۰ متری به دست می آید. اگر قیمت انرژی واقعی بود هیچگاه این كار را نمی كردیم. اگر قیمت انرژی واقعی بود آب را در فواصل طولانی منتقل نمی كردیم، چون پمپاژ آب هزینه بر است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محمد فاضلی با اشاره به اوضاع نابه سامان آب های زیرزمینی بیان كرد: منابع آب به هر دلیلی فراتر از توان اكولوژیك خود تحت فشار هستند. اوضاع آب های زیرزمینی و سطحی بسیار نامناسب است ولی نباید تصور كرد كه اوضاع همه ی دشت ها به یك شكل است.
مشاور وزیر نیرو در همایش "الزامات پایدارسازی منابع آب؛ نگاهی جدید" كه در آمفی تئاتر دانشكده علوم پایه دانشگاه فردوسی برگزار شد، بیان كرد: گفته می گردد حدود ۹۰ درصد مصرف آب در بخش كشاورزی است، حدود چهار درصد در صنعت و مابقی جزو مصارف خانگی محسوب می شود؛ پس صرفه جویی در مصارف خانگی معقول نیست و باید به اصلاح سیستم كشاورزی پرداخت.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان كرد: اما واقعیت این است كه میزان مصرف آب در هرنقطه كشور متفاوت می باشد. به صورت مثال در استان تهران عمده ترین مصرف آب مربوط به قسمت خانگی و شرب است. حتی در این استان مصارف كشاورزی هم به قسمت شرب و خانگی تخصیص یافته است. اگر وضعیت همه دشت ها و استان ها را یكسان در نظر بگیریم، عواقب خطرناكی خواهد داشت.
وی آب را یك واقعیت چندبعدی دانست و اظهار داشت: به صورت مثال كسانی كه خواستار توجه بیشتر به روی آب مورد مصرف كشاورزی هستند تصور می كنند آب مورد مصرف خانگی با آب مورد مصرف كشاورزی یكسان است، در صورتی كه چنین نیست.
فاضلی مطرح كرد: مسئله آب در ایران تحلیل نشده است. اگر ارتباط آن با اقتصاد سیاسی آب و انرژی را بررسی نماییم، شما نمی توانید از اقتصاد آب بگذرید.
وی ادامه داد: قیمت گذاری دو مقوله آب و انرژی ملاحظات سیاسی دارد. همه سیاست مداران در نظر می گیرند كه قیمت آب و انرژی چه میزان تاثیری در محبوبیت و میزان رای آنان خواهد داشت. گاهی بیان كرده ام كه كاش مقامات به صورت تك دوره ای تصدی پست ها را داشته باشند؛ چون مقامات به صورت دو دوره ای دیگر تن به هیچ كاری كه حضور در دوره ی دوم آنان را به مخاطره بیندازد نخواهند داد.
مشاور وزیر نیرو در مورد ساختار ناصحیح سازمان ها مطرح كرد: ما صنایعی بوجود آورده ایم كه مبنای آن ها بر آب حدودا مجانی نهاده شده است. كشاورزی بوجود آورده ایم كه بر اساس آب و برق حدودا مجانی نهاده شده است. این یعنی چسبندگی صنایع و تولیدات به قیمت های غیرواقعی و حدودا مجانی و نوعی وابستگی به مسیر بوجود آورده است. سازمانی داریم كه تنها با این رویه ها، سیستم ها و قیمت ها قادر به كار كردن است.
وی تصریح كرد: وقتی به ما گفته می گردد صرفه جویی كنید، یعنی در الگوی استاندارد مشغول به مصرف هستید و حالا از شما خواسته می گردد در الگوی استاندارد كم تر مصرف كنید. یعنی الگوی مصرف در كشور زمانی به صورت مثال به ازای هر خانوار ۲۰ متر مكعب در روز است، صرفه جویی یعنی این ۲۰ متر مكعب به ۱۸ متر مكعب برسد. اما زمانی كه روزانه ۲۸ متر مكعب مصرف روزانه است، یعنی كشور در حالت بدمصرف قرار دارد. اگر ۲۸ متر مكعب به ۲۰ متر مكعب تبدیل شد، تازه به حالت استاندارد رسیده ایم. كشور ما در این رابطه به شدت بد مصرف است.
مشاور وزیر نیرو با اشاره به اغراق های صورت گرفته در زمینه تغییرات اقلیمی بیان كرد: ما تغییر اقلیم و كاهش بارندگی را سپر تمام ناكارآمدی خود كرده ایم و بدتر از آن عده ای جهت جا انداختن موضوعاتی در جامعه استفاده می نمایند. اما واقعیت آن است كه به استثناء سال ۱۳۹۷، نسبت به ۵۰ سال قبل و ۱۰ سال اخیر تنها ۱۴ درصد كاهش بارندگی داشته ایم. آیا كشوری با ۱۴ درصد كاهش بارندگی باید وضعیت چنینی داشته باشد؟
فاضلی تصریح كرد: نكته هشدارآمیز آن است كه این تغییر اقلیمی رو به تداوم است. به همین خاطر است كه برخی در وزارت نیرو از واژه بحران آب استفاده نمی كنند چون بحران خصوصیت یك لحظات كوتاه است. وضعیت آب به خودی خود دچار وضعیت بحرانی نیست اما نتایج آن بحرانی است. كم آبی خصوصیت این اقلیم است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان كرد: بدخیمی آب در ایران به علت نقصان سنجش داده های پایه ای منابع آب به شدت بد شده است. اگر استرالیا زمانی ۴۰۰ میلیون دلار خرج كردند و سنجش داده های یایه ای خویش را حل كردند، برای ما انجام این امر پرهزینه خواهد بود.
مشاور وزیر نیرو اظهار داشت: باید توجه كرد كه آب هویتی محلی و توامان ملی دارد. محلی به این معنا كه در تهران مصرف خانگی دارد و در خراسان بیشتر مصارف كشاورزی دارد. اوضاع آب مازندران با فارس متفاوت می باشد. در رویكرد جدید نباید یك راهكار برای تمام كشور داشت. از این جهت فعالان محیط زیست بسیار با اهمیت هستند زیرا مسئله آب را محلی می سازند اما بایستی توجه كرد كه مسئله آب در ایران تمركززدایی نیست. تصمیمات آب در پایتخت گرفته می گردد و اقتصاد سیاسی آب به شدت تحت تاثیر سیستم تمركزگرا تهران است. بعد غیر فنی آب را در این رویكرد به شدت بایستی جدی گرفت.
فاضلی با اشاره به اهمیت دو مقوله آب و برق اظهار نمود: امور اجتماعی آب و برق را باید جدی گرفت. ابتدا بایستی توجه كرد كه آب و برق با یكدیگر در ارتباط اند و باید با یكدیگر تحلیل شوند. باید دانش های انسانی مانند اقتصاد و جامعه شناسی در این رویكرد پروبال بگیرند و این به آن معنا نیست كه دوران مهندسان تمام شده است.
فاضلی با تاكید بر اینكه باید درباره آب محتاطانه سخن بگوییم و از به كار بردن سخنانی مانند جنگ آب خودداری نماییم، اضافه كرد: جنگ آب چیزی را حل نمی نماید. مردم یا می ترسند، یا مسئله امنیتی شده كه یك سری مجبور به سكوت خواهند شد و یا عده ای با آن دیده خواهند شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی مطرح كرد: اما بیان پیاپی جنگ آب مورد دیگری را هم به دنبال خواهد داشت و آنكه این واقعیت دچار عادی سازی خواهد شد. هرگاه عده ای به جنگ آب متمایل شوند، شما ذهن ها را برای آن آماده ساختید. آن وقت عده ای تصور می كنند كه از جایی باید بر روی یكدیگر اسلحه بكشیم.
مشاور وزیر نیرو ادامه داد: باید به شدت از قرار دادن مسئله آب بر مسائل سیاسی، مذهبی و قومیتی خودداری نماییم. یك عده آگاهانه از این كار جهت رسیدن به مطلوبیت های خویش استفاده می نمایند.1397/02/07
19:43:22
5016
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , سیستم , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات