رئیس مدیریت بحران كشور خبر داد:

كمك ۱۴۰۰ میلیارد تومانی دولت به صندوق بیمه توسعه كشاورزی

كمك ۱۴۰۰ میلیارد تومانی دولت به صندوق بیمه توسعه كشاورزی

متخصص فلز: شاهرود - رئیس مدیریت بحران كشور بابیان اینكه دولت سالانه یك هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به صندوق بیمه توسعه كشاورزی كمك می نماید، اظهار داشت: تسهیلات ارزان قیمت كشاورزی با اقساط بلندمدت عرضه می گردد.اسماعیل نجار در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به خسارات وسیع سرمازدگی در سطح كشور بیان كرد: بعد از دریافت گزارش از بروز سرمازدگی به خصوص در واپسین روزهای فرودین ماه۹۷، بلافاصله كارشناسان جهاد كشاورزی برای برآورد خسارات به سطح كشور اعزام شدند و تا امروز در حال برآورد خسارات هستند.
وی اضافه كرد: با آخر بررسی عوامل جهاد كشاورزی می توان به نحو مشخص تری درباره میزان خسارات سرمازدگی در سطح كشور اظهارنظر كرد اما تا آن موقع باید گفت ما امیدواریم بزودی پیشنهادهایی را برای كاهش آلام كشاورزان به دولت و مجلس عرضه نماییم تا این دو قوه هم تمهیدات و اعتبارات خوبی را در حوزه خسارات سرمازدگی اختصاص دهند.
خسارات گسترده سرمازدگی در ۲۲ استان كشور
معاون وزیر كشور اظهار داشت: امروز ۲۲ استان خسارات سنگین بخش كشاورزی در مقوله سرمازدگی را متحمل شده اند كه سمنان هم یكی از همین استان ها به حساب می آید اما بحث عمده در مقابله با پدیده سرمازدگی، حركت به سمت توسعه بیمه كشاورزی است تا شاهد چنین مشكلاتی نباشیم.
نجار تاكید كرد: صندوق توسعه بیمه كشاورزی اقدامات مناسبی را برای پوشش های بیمه ای كشاورزان در پدیده هایی مانند خشك سالی و سرمازدگی طی سال های اخیر به كار بسته كه امروز شاهد بركات آن هستیم و از جانب دیگر دولت به این صندوق سالانه یك هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان كمك می نماید تا بتواند در عرضه خدمات بیمه ای به بهره بردان بخش كشاورزی عملكرد بهتری داشته باشد.
وی اضافه كرد: صندوق بیمه كشاورزی دارای مزیت های متفاوتی است كه یكی از آن ها تفاوت ۱۰ درصدی آنچه كشاورزان پرداخت كرده با آنچه غرامت سرمازدگی دریافت می كنند، به حساب می آید كه البته باید تلاش شود تا شرایط این صندوق هم روزبه روز بهتر شود.
ارائه تسهیلات ارزان قیمت كشاورزی با اقساط بلندمدت
رئیس مدیریت بحران كشور بابیان اینكه پرداخت غرامات از جانب صندوق توسعه كشاورزی روندی دارد كه باید طی شود، تاكید كرد: یكی از كارهایی كه در مجموعه مدیریت بحران پیگیر هستیم آن است كه بتوانیم دولت را متقاعد نماییم، علی رغم مشكلات مالی افزون دولت در بخش های مختلف، بتواند ۱۰۰ درصد اعتبارات موردنیاز صندوق كشاورزی را در اختیارشان قرار دهد تا در كاهش آلام كشاورزان مؤثر باشد.
نجار سومین اقدام مدیریت بحران در مقابله با پدیده سرمازدگی را تسهیلات ارزان قیمت با اقساط بلندمدت در بخش های كشاورزی دانست و تاكید كرد: كشاورزی دارای بخش های متنوعی است كه هركدام در بحث استحصال شرایط خاص خود رادارند از جانب دیگر تمام منابع مورد برداشت كشاورزی هم یكسان نیستند لیكن كمك به كشاورزان در ابعاد كاشت، داشت و برداشت و همینطور مراقبت از گونه های باغی و زراعی مورد تاكید قرار دارد.
وی با تاكید بر اینكه امروز باید نگاهمان به مقوله كشاورزی تغییر كند كه البته متولی این امر هم جهاد كشاورزی است، اضافه كرد: برای مثال در منطقه ای محصولی شاید بیشتر نیاز به مطالعه در مقوله تغییرات اقلیمی داشته باشد و در یك محصول دیگر خیر؛ درنتیجه باید به سمت كشاورزی مدرن و شناخت گونه هایی پیش برویم كه ازلحاظ مقابله با سرمازدگی هم مقاوم باشد، این امر كلیت سیاست های دولت را كه همانا اقدامات مقابله با بروز خسارات كشاورزی است، را تشریح می كند.
جهاد كشاورزی متولی اصلی در برنامه های پیشگیرانه در جهت مقابله با سرمازدگی
معاون وزیر كشور بابیان اینكه تمهیدات لازم برای سرمازدگی باید از جانب جهاد كشاورزی مطرح شود، اظهار داشت: امروز در بسیاری نقاط كشور هستند كه باغات به روش گلخانه ای پرورش می یابند كه این امر نشان داده است كشاورزان با همراهی جهاد و مركز تحقیقات، توانسته اند سطح نفوذ سرما را شناسایی و برای مرتفع ساختن آن ها اقدامات لازم را صورت دهند.
نجار اظهار داشت: با تغییر اقلیم در سراسر كره زمین و ایران اسلامی، امروز باید بسیار بیشتر از گذشته در جهت ترویج، كاشت گونه های مقاوم، توسعه كشاورزی نوین، فناوری روز و... گام برداریم تا شاهد بروز خسارات نباشیم كه درنهایت بخواهیم برای كاهش تبعات سوء آن اقدام نماییم.
وی اضافه كرد: اساساً كشاورزان سخت كوش از طرح های مقابله با پدیده سرمازدگی تمكین خواهند كرد و در این حوزه موفق هم خواهیم بود.

1397/02/16
13:33:01
5043
5.0 / 5
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات