یك مقام مسئول اعلام كرد:

ظرفیت خودكفایی و تناوب كشت پنبه در تولید بیشتر محصولات

ظرفیت خودكفایی و تناوب كشت پنبه در تولید بیشتر محصولات

متخصص فلز: رئیس موسسه تحقیقات پنبه كشور اظهار داشت: در صورت حمایت دولت از كشت پنبه تا سه سال می توان به خودكفایی این محصول مهم و راهبردی دست یافت.


به گزارش متخصص فلز به نقل از صدا و سیما، قربانعلی روشنی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد، با اشاره به اینكه نیمی از پنبه مورد نیاز كشور با استفاده از واردات تامین می شود، اضافه كرد: تولید پنبه از سال ۸۳ با كاهش روبرو شده است.
وی تصریح كرد: انتظار می رود با اجرای طرح نجات پنبه در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی طی چند سال آینده در تولید این محصول مهم به خودكفایی رسید.
رئیس موسسه تحقیقات پنبه كشور ادامه داد: قیمت های تضمینی تعیین شده نقش اساسی در فراگیر شدن تولید یك محصول در كشور دارد به صورتی كه طی سال های ۸۳ به بعد قیمت عادلانه و مناسبی برای خرید تضمینی پنبه وجود نداشته است.
وی با اشاره به اینكه همین مسئله سبب گشته است كشاورزان تمایلی به كشت پنبه نداشته باشند و به سمت كشت محصولات دیگر روی بیاورند، اظهار داشت: ارزش افزوده فرآوری پنبه ۱۳ برابر ماده خام این كالاست.
روشنی با بیان این مطلب كه امروزه تولید پنبه در زمین های شور و كم بازده كشور صورت می گیرد، اضافه كرد: بدون شك با اجرای اقدام های مناسب طی مدت سه سال می توان در تولید پنبه به خودكفایی رسید.
وی تصریح كرد: تناوب كشت پنبه در تولید بیشتر محصولات مانند گندم نقش آفرین است به صورتی كه اگر پس از كشت پنبه، گندم كاشته شود بازدهی آن ۶۰۰ كیلوگرم بیشتر می گردد.
رئیس موسسه تحقیقات پنبه كشور ادامه داد: كشورهای صادركننده پنبه مانند ازبكستان از سال ۲۰۱۲ برای كسب ارزش افزوده بیشتر از صادرات خام این محصول جلوگیری كردند.
وی در انتها خاطرنشان كرد: خوشبختانه در صورت حمایت دولت با كشت پنبه در اراضی درجه یك و دو به آسانی در كمتر از سه سال می توان به خودكفایی این محصول دست یافت.

1397/03/26
10:59:05
4669
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دولت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات