در گفتگو با مهر مطرح شد؛

پروژه های كاهش تلفات شبكه برق روی زمین ماند

پروژه های كاهش تلفات شبكه برق روی زمین ماند

متخصص فلز: عضو هیات مدیره سندیكای صنعت برق ایران با اشاره به غفلت از اجرای پروژه های كاهش تلفات در شبكه برق اظهار داشت: طی سالهای۸۰ تا ۹۲ باید در زیرساخت های شبكه برق ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می شد.علیرضا كلاهی، عضو هیات مدیره سندیكای برق ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه تابحال در بخش مدیریت خاموشی های برق، تكیه بر بخش تولید و البته مصرف بوده است، اظهار داشت: یكی از عوامل پرتاثیر در بخش خاموشی ها بخصوص در تهران، قدیمی بودن ساختار شبكه انتقال و فوق توزیع است.شبكه ای كه بخشی از آن مربوط به سال ۱۳۵۲ و زمانی است كه جمعیت تهران حدود ۴-۳ میلیون نفر بوده است.
وی با اشاره به مصرف ۹-۸ مگاوات برق در مناطق شمال تهران، افزود: این میزان برق معادل، برق مصرفی نقاطی از پاریس و لندن است.به طور كلی باید گفت با وجود اینكه شرایط مصرفی در تمامی بخش های صنعتی، كشاورزی و خانگی تغییر كرده است اما هنوز شرایط تولید و توزیع برق همانند گذشته صورت می گیرد.
این كارشناس حوزه برق اضافه كرد: در سال هایی كه درآمد سرشار نفتی داشتیم از بخش سرمایه گذاری در بعضی زیر ساخت ها همانند برق غفلت كردیم. البته ریشه اصلی مشكلات این حوزه را می توان در تصمیم مجلس هفتم شورای اسلامی در خصوص تثبیت قیمت انرژی جستجو كرد.
به گفته كلاهی، برق بعنوان یكی از زیر ساخت های كشور پایه و اساس خیلی از بخش ها است.عدم توسعه آن باعث كاهش رشد اقتصادی می گردد. البته توجه به این نكته ضروری می باشد كه گرچه خصوصی سازی در بخش تولید برق مثمر ثمر است اما در حوزه توزیع آن نه تنها صحیح نیست بلكه شدنی هم نیست.
وی قصور دولت یازدهم و دوازدهم در بخش سرمایه گذاری در حوزه كاهش تلفات مورد اشاره قرار داد و اظهار نمود: مواردی وجود داشت كه بخش خصوصی آماده سرمایه گذاری در این حوزه بود اما بروكراسی و محدودیت هایی اجازه این امر را نداد. البته نظام قیمت گذاری هم مشكلات فراوانی دارد.
این فعال بخش خصوصی اظهار داشت: دولت در شرایط كنونی می تواند در گام نخست با صدور مجوز و پشتیبانی از نیروگاه های تولید پراكنده و كوچك مقیاس و همینطور اجرای پروژه های كاهش تلفات، بخشی از كسری سرمایه گذاری كه طی سالهای ۸۰ تا ۹۰ می باید برای زیرساخت های شبكه برق كشور انجام می شده را جبران كند.
كلاهی اظهار داشت: دولت طی سالهای ۱۳۸۰تا ۱۳۹۲ می باید در زیرساخت های شبكه برق كشور ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می داد.

1397/04/20
15:26:57
4888
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات