سخنگوی صنعت برق:

خاموشی ها تا اوایل شهریور ادامه دارد

خاموشی ها تا اوایل شهریور ادامه دارد

متخصص فلز: سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: بر مبنای آخرین آمار، میزان درجه حرارت هوا در ماه آینده افزایش خواهد یافت. بنابراین باید اظهار داشت كه تا دو هفته اول شهریور ماه شرایط خوبی پیش روی صنعت قرار ندارد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محمودرضا حقی فام امروز در نشستی خبری با اشاره به اینكه در هفته گذشته درجه حرارت متوسط كشور از بالاترین درجه حرارت سال قبل بالاتر بوده است اظهار نمود: در هفته هفدهم سال جاری به صورت متوسط ۱.۴۳ درجه نسبت به سال قبل درجه حرارت افزایش یافته است و باید اظهار داشت كه به ازای هر یك درجه حرارت ۱۵۰۰ مگاوات به نیاز مصرف اضافه می گردد.

به گفته وی، بر مبنای پیش بینی های صورت گرفته برای ماه آینده شرایط خوبی گزارش نشده است، علاوه بر این باید اظهار داشت كه عمده مشكل ما در مرداد ماه و دو هفته اول شهریور ماه است اما اگر میزان رشد مصرف همین سه درصد بماند می توان پیش بینی نمود كه تا سه هفته آینده مشكل خاموشی برطرف می گردد.

وی با تاكید به این مسئله كه محدودیت منابع آبی و افزایش درجه حرارت دو مشكلی بود كه امسال صنعت برق با آن دست و پنجه نرم كرد، اظهار داشت: اگر مدیریت مصرف صورت نمی گرفت بطور قطع با كمبود برق مواجه می شدیم اما به علت همكاری های صورت گرفته میزان مصرف نسبت به سال قبل تنها سه درصد افزایش یافت.
حقی فام خاطرنشان كرد: اگر نیاز مصرف كشور در هفته های آینده از افزایش سه درصد كنونی نسبت به سال قبل ۵ درصد برسد، بطور قطع در مردادماه با محدودیت تامین برق مواجه خواهیم شد.
وی با تاكید به این مسئله كه در دو هفته آینده بیشترین كمبود را خواهیم داشت، خاطرنشان كرد: حداكثر نیاز مصرف برق امسال ۵۷ هزار مگاوات است كه در سه هفته اخیر نیاز مصرف برق از ۵۵ تا ۵۷ هزار مگاوات در نوسان بوده است.
سخنگوی صنعت برق میزان تولید برق در كشور را ۵۲ هزار مگاوات دانست و اضافه كرد: مابه التفاوت ۲۰۰۰ مگاوات در اوج مصرف امسال نزدیك به ۵۵۰۰ مگاوات است كه ۲۰۰۰ مگاوات آن به دنبال تغییر ساعات كار ادارات و خاموش كردن سیستم های سرمایشی پس از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه جبران شد.
وی با اشاره به كمبود منابع آبی و از دست دادن پتانسیل سدهای برق- آبی برای سال جاری اظهار داشت: امسال میزان تولید برق در نیروگاه های برق- آبی به شدت كاهش پیدا كرد. علاوه بر این دمای هوا نسبت به سال قبل ۱.۵ درجه افزایش یافت.
حقی فام با اشاره به منحنی تداوم بار در شبكه اظهار نمود: بر مبنای آمار ۶۵ روز بیش از ۵۲ هزار مگاوات نیاز مصرف داشته ایم و باید اظهار داشت كه هم اكنون با بیشترین كسری مواجه هستیم و امیدواریم كه پس از دو هفته بتوانیم نیاز مصرف را به صورت كامل پاسخگو باشیم.
وی در مورد رشد بار در شبكه هم اظهار داشت: در سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ حدودا با رشد متوسط ۵۰ درصد روبرو بوده ایم، اما اكنون با تمهیداتی كه اعمال شد امسال حداكثر بار سه درصد افزایش داشته است كه اگر این عدد به پنج درصد می رسید، میزان مصرف از ۵۸ هزار مگاوات هم عبور می كرد و با خاموشی های جدی مواجه بودیم. بنابراین اگر بتوانیم در هفته های آینده این میزان رشد را مدیریت نماییم، بطور قطع میزان خاموشی ها كاسته می شود.
سخنگوی صنعت برق با تاكید به این مسئله كه حداقل ۲۱ هزار مگاوات یعنی یك سوم مصرف برق كل كشور ناشی از بارهای سرمایشی است، خاطرنشان كرد: اگر تنها یك درجه دمای هر كولر گازی افزایش یابد، ۵ درصد مصرف همان كولر كاسته می شود. بنابراین لازم است كه مشتركان به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند.
وی در مورد عدم تطابق جدول خاموشی با خاموشی هایی كه در كشور اعمال می شود، اظهار داشت: یكی از علت های این مسئله پیش بینی های اشتباه دیسپاچینگ و علت دیگر افزایش گرمای هوا و تحت تاثیر قرار گرفتن شبكه انتقال است اما به تمام شركت های توزیع ابلاغ كرده ایم كه اگر تناقضی در اعلام خاموشی ها وجود دارد توجیه منطقی خویش را عرضه كنند و باید اظهار داشت كه هم اكنون انطباق جدول خاموشی با آنچه كه اتفاق می افتد، بیش از ۹۵ درصد است.
حقی فام در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نحوه پرداخت خسارات صنعت برق به مشتركانی كه تجهیزات آنها به دنبال قطع برق صدمه دیده است، اظهار داشت: طبق قانون بودجه كه سه سال از تصویب آن می گذرد، به ازای هر مشترك شهری ۱۲۰۰ تومان و به ازای هر مشترك روستایی ۶۰۰ تومان تحت عنوان بیمه دریافت می گردد و هر سال هم طی یك مناقصه یك بیمه گذار انتخاب و بعد از بررسی های لازم میزان خسارت را به مشتركان پرداخت می كند.
وی با اشاره به اینكه در سال ۱۳۹۶ بیمه دی مسئول انجام این كار بود، اظهار داشت: برای سال ۱۳۹۷ هم به دنبال برگزاری مناقصه هستیم، اما اكنون پرونده ها را نگهداری و بعد از مشخص شدن بیمه گذار خسارات در نظر گرفته شده را پرداخت خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه در سال قبل سقف بیمه به ازای هر مشترك سه میلیون تومان در نظر گرفته شد، تصریح كرد: مشتركان می توانند با استفاده از ورود به سایت های شركت های توزیع و یا رجوع حضوری درخواست خسارت كنند و پرونده آنها هم نهایتا ظرف یك ماه مورد بررسی قرار می گیرد.
سخنگوی صنعت برق از همكاری سازمان استاندارد با وزارت نیرو برای استانداردسازی كولرهای گازی اطلاع داد و اضافه كرد: صنعت برق به كمك سازمان استاندارد آمده تا بتوانیم با كمك گمرك و وزارت صمت، راندمان تجهیزات سرمایشی را كه اكنون به هیچ عنوان قابل قبول نیست، افزایش دهیم.
وی در مورد برق دزدی هایی كه به تازگی به علت خاموشی ها صورت می گیرد، اظهار داشت: افرادی را تحت عنوان كابل بان در مناطق مختلف اعزام كرده ایم علاوه بر این هم نیروی انتظامی در این مسیر بسیار هشیار بوده، اما با این وجود از مردم تقاضا داریم كه اگر در زمان خاموشی با موارد مشكوكی مواجه گشتند، حتما به ۱۲۱ مسئله را اطلاع دهند.
حقی فام با اشاره به آماری كه به تازگی از جانب آژانس بین المللی انرژی در جهت سرانه مصرف خانگی برق در كشورهای مختلف انتشار یافته و ایران را جزو كشورهای كم مصرف، طبقه بندی كرد، اظهار نمود: در كشورهای اروپایی تمام امور یك خانه توسط انرژی برق انجام می گردد و این در شرایطی است كه در یك خانه در كشور ما علاوه بر انرژی برق، انرژی گاز هم مورد استفاده قرار می گیرد كه اگر بخواهیم میزان گاز مورد استفاده را با برق مصرفی در نظر بگیریم، عدد بزرگی خواهد شد.1397/04/31
19:41:12
5073
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات