بورس باوجود تردیدها رو به بالا رفت

بورس باوجود تردیدها رو به بالا رفت

به گزارش متخصص فلز امروز باوجود ریسك های سیستماتیكی كه فعالان بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد، نماگر اصلی بورس به رشد خود ادامه داد و به نیمه كانال ۱۶۵ واحدی رسید.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، موضوعاتی همچون كمبود نقدینگی، ریسك های سیستماتیك و تردیدها در باره ورود ارز ناشی از كالاهای صادراتی به كشور در تصمیم معامله گران بازار سرمایه تاثیر بسزایی داشته اشت.
از طرفی عرضه نفت خام سبك به ریال در بورس سبب شده برخی اعلام كنند كه این اتفاق سبب خروج سرمایه از كشور خواهد شد و به كم شدن منابع ارزی دامن می زند، چراكه اگر مقرر است كالای استراتژیكی همچون نفت، ارزی برای كشور نیاورد دیگر كالاها احتمال دارد بتوانند در این معادله صدق كنند.
از طرفی در ایام گذشته قیمت خودروها با افزایش فزاینده ای مواجه گردید اما با این وجود امروز و روز گذشته قیمت سهم های این گروه با كاهش مواجه بود و سهم سایپا در كاهش شاخص های بازار سرمایه نقش عمده ای ایفا كرد.
نوسانات قیمت ارز هم در مقاطعی توانست بر تصمیم سهامداران اثرگذار باشد. در چند ماه اخیر قیمت ارز توانست از ثبات نسبی برخوردار باشد و با این ثبات سرمایه گذارن بورسی هم با اطمینان بیشتری مبادرت به خرید و فروش سهام می كردند اما در ایام كه نوسان پررنگ تر می گردد سهامداران ریسك ها را بیشتر از گذشته برآورد می كنند و تردیدهای بیشتری سر معاملات بازار سهام سایه می افكند.
اما در عین حال شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران امروز توانست به رشد خود ادامه دهد و با افزایش ۷۴۸ واحد روبرو شود و به رقم ۱۶۵ هزار و ۴۴۴ واحدی برسد. همینطور شاخص كل هم وزن با ۲۱۳ واحد رشد عدد ۲۹ هزار و ۱۹۷ واحدی را تجربه نمود.

شاخص آزاد شناور هم با رشد ۶۴۲ واحدی مواجه گردید و رقم ۱۸۰ هزار و ۵۲۹ را تجربه نمود. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر كدام به ترتیب ۵۷۱ و ۱۳۹۰ واحد رشد كردند.

سهم های پالایشی، فلزی، بانكی و خودرویی در كنار بعضی از سهم ها در گروه داروسازی بیشترین تاثیر را روی نوسانات شاخص های بازار سهام گذاشتند؛ به صورتی كه پالایش نفت اصفهان، فولاد مباركه اصفهان و پالایش نفت بندرعباس هر یك به ترتیب ۱۷۶، ۱۵۰ و ۱۲۳ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص های بازار سرمایه داشتند. در كنار این نمادها لابراتور داروسازی دكتر عبیدی ۵۶ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص كل داشتند.

در كفه دیگر بانك ملت، سایپا، معدنی و صنعتی چادرملو، پتروشیمی جم، تاثیرات كاهنده روی نوسانات دماسنج بازار سرمایه داشتند. هر یك از شركت های یاد شده به ترتیب ۷۹، ۴۵، ۴۳ و ۳۸ واحد تاثیر كاهنده روی شاخص ها داشتند.

همچنان دو گروه بانكی و خودرویی از تاثیرگذارترین نمادها در جهت كاهنده روی كلیت بازار هستند. این نمادها در كنار بعضی از نمادهای شاخص ساز در گروه محصولات شیمیایی و فلزی بازار را در دست گرفتند و تاثیر بسزایی در تصمیم سهامداران دارند.

امروز در گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای قیمت سهم ها با رشد مواجه گردید و خیلی از آنها از یك درصد تا چهار درصد افزایش قیمت را تجربه كردند، اما در گروه فلزات اساسی نوسان سهم ها از منفی دو درصد تا مثبت ۴.۹ درصد در نوسان بود.

همانطور كه بیان شد چند روز پیش قیمت خودروها در كارخانه با افزایش چشمگیری مواجه گردید و یك روز بعد از اعلام این خبر سهم های این گروه یك دست سبزرنگ شدند، اما هم روز گذشته و هم امروز روند قیمت ها كاهشی بود و در بعضی از نمادها صف های فروش مشاهده می شد. گویا سهامداران علیرغم افزایش قیمت خودرو و پیش بینی افزایش درآمد برای این شركت ها همچنان به علت ساختارهای نامناسب شركت های خودرویی چندان اعتمادی به سوددهی آنها ندارند و در این روزها علیرغم انتشار اخبار مثبت در این گروه كفه عرضه نسبت به كفه تقاضا سنگین تر است.

ارزش معاملات بورس تهران امروز در مجموع به رقم حدود ۷۲۱ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. همینطور تعداد معاملات این بازار به حدود ۱۸۴ هزار معامله رسید.

آیفكس هم با رشد ۲۸ واحدی مواجه گردید كه به رقم ۱۹۷۷ واحدی را تجربه می كند. ارزش معاملات فرابورس ایران عدد ۴۱۳ میلادی تومان را تجربه نمود و حجم معاملات این بازار به رقم ۷۹۲ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
1397/10/25
16:34:37
4721
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بورس , پتروشیمی , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات