تولید تجمعی میدان نفتی آذر از مرز ۲۰ میلیون بشكه گذشت

تولید تجمعی میدان نفتی آذر از مرز ۲۰ میلیون بشكه گذشت

متخصص فلز: طبق برنامه ریزی ها مقرر است میزان برداشت نفت از میدان مشترك آذر در نیمه ی دوم سال ۱۳۹۸ از حدود 30 هزار بشكه به 65 هزار بشكه در روز برسد، البته بر طبق گفته های مدیر پروژه راه اندازی، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری میدان نفتی آذر، میزان تولید تجمعی در اردیبهشت 1398 از مرز 20 میلیون بشكه عبور كرده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، اولین تولید از میدان نفتی آذر به میزان ۱۵ هزار بشكه در روز، به اختتام سال ۱۳۹۵ مربوط است كه در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ به میزان ۳۰ هزار بشكه در روز افزایش یافت.
از ۸ حلقه چاه به بهره برداری رسیده ی این میدان، روزانه ۳۰ هزار بشكه نفت استخراج می شود و در مرحله دوم با اضافه شدن ۱۱ حلقه چاه دیگر میزان برداشت، ۶۵ هزار بشكه نفت و ۷۸ میلیون فوت مكعب گاز در روز خواهد بود. هم چنین میزان نفت درجای میدان نفتی آذر، ۲.۵ میلیارد بشكه ارزیابی شده و مقدار نفت قابل استحصال ۴۰۰ میلیون بشكه برآورد شده است.
در این باره، سیدوحید حسینی - مدیر پروژه شركت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه میدان نفتی آذر، یك میدان نفت استراتژیك مشترك با عراق است، اظهار نمود: هم اكنون واحد تولید زود هنگام این میدان در سرویس است كه از این واحد روزانه ۳۰ هزار بشكه در روز نفت تولید می شود.
بگفته وی با گذشت بیشتر از دو سال از تولید این واحد، حدود یك میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ساعت در روز، كاركرد بدون حادثه ثبت شده و در روز ۱۹ اردیبهشت ماه نیز تولید تجمعی این میدان از مرز ۲۰ میلیون بشكه گذشت.
حسینی اضافه كرد: برنامه تولید این میدان، ۳۰ هزار بشكه در روز است و طبق آمار ماهیانه ۳۶۰ هزار بشكه در این میدان تولید می شود و برمبنای برنامه ریزی های در نظر گرفته شده، پیش بینی می كردیم كه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه با این میزان تولید مواجه شویم كه درنهایت در ساعت ۲۱ نوزدهم اردیبهشت ماه این عدد محقق شد كه تدابیر كافی نیز برای آن در نظر گرفته بودیم.
دو شركت "OIEC" و "اهداف" به صورت كنسرسیوم سرمایه گذاران این پروژه هستند و قرارداد توسعه این میدان به شیوه بیع متقابل در مهر ۱۳۹۰ امضا و شركت مهندسی و توسعه سروك آذر (SAED) مسئول اجرای این پروژه شد، همین طور مالك این پروژه شركت ملی نفت ایران (NIOC) بوده است.
میدان نفتی آذر در بلوك اكتشافی اناران در استان ایلام (جنوب غربی ایران) و در نزدیكی مرز ایران و عراق قرار دارد. میدان آذر یكی از میادین هیدروكربوری مشترك با عراق بوده كه در ۲۰ كیلومتری جنوب شرقی شهر مهران واقع شده است.
منبع:

1398/02/26
16:03:15
4978
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , سرویس , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات