رئیس كل بانك مركزی هشدار داد

مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

به گزارش متخصص فلز رئیس كل بانك مركزی با بیان اینكه تصمیم آتی FATF شامل تمدید یا عدم تمدید نمی تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی ایران داشته باشد، نسبت به جوسازی سودجویان و سفته بازان برای تحت تأثیر قرار دادن بازار ارز اخطار داد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در ایام اخیر در بازار ارز دلالان و سفته بازان به بهانه نزدیك شدن به اواخر بهمن ماه و همینطور جلسه پیش روی FATF كه احیانا در مورد وضعیت ایران هم تصمیم گیری خواهد شد، جوسازی كرده و از احتمال افزایش قیمت دلار در بازار با ورود ایران به فهرست سیاه FATF خبر می دهند، در این شرایط برخی با انتظار افزایش قیمت ارز، تحریك به خرید در بازار می شوند.

این در حالی است كه عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - در تازه ترین پست اینستاگرامی خود نسبت به این مورد اخطار داد و اظهار داشت كه مردم مراقب باشند كه با شگرد جدید سودجویان این دفعه تحت عنوان FATF دارایی آنها در معرض رسیك قرار نگیرد.

وی گفته كه این روزها سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی ها ی روند آن، عدم تمدید قلمداد كرده و در مورد تأثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در كانال های تبلیغاتی خود راه انداخته اند.

همتی با اشاره به اینكه نطرم را قبلا در مورد اهمیت این مورد گفته ام توضیح داد: لیكن در شرایط فعلی كه اغلب بانكهای خارجی به علت تشدید تحریم های آمریكا، همكاری لازم با بانكهای ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از راه مكانیزم های بانكی جایگزین و غیرقابل تحریم انجام می شود، تصمیم آتی FATF شامل تمدید یا عدم تمدید نمی تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی كشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی ها در این خصوص با انگیزه سودجویی و نوسان گیری در بازار انجام می شود.

وی اضافه كرد: دستاویز قرار دادن مبحث FATF برای اثرگذاری در نرخ ارز از راه سفته بازان و فضای مجازی با واقعیات بازار و روند تأمین ارز در تجارت خارجی كشور و چشم انداز گشایش كانال های جدید همخوانی ندارد. ضمن اینكه بانك مركزی نظارت بر جریان پول و مبارزه با پولشویی را هم در كنار مدیریت بازار ارز با قوت ادامه خواهد داد.

منبع:

1398/11/20
13:30:00
4298
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تجارت , خرید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات