كارشناس اقتصادی مطرح كرد

انحصار زدایی تنها راه نجات صنعت خودرو

انحصار زدایی تنها راه نجات صنعت خودرو

به گزارش متخصص فلز عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، انحصار زدایی را تنها راه نجات صنعت خودرو در كشور دانست.


به گزارش متخصص فلز به نقل از رادیو اقتصاد، خاکساری اظهار داشت: متأسفانه با حضور برخی افراد در صنعت خودرو بعید به نظر می آید این صنعت به شکل بایسته و شایسته در مملکت شکل بگیرد.
وی همینطور در پاسخ به سوالی در مورد قیمت فعلی خودرو در بازار، تصریح کرد: بطورکلی در ایران چیزی به اسم قیمت خودرو وجود ندارد این قیمت جان مردم است که بابت ارابه پرداخت می کنند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: در کشور خودرویی وجود ندارد به تعبیری پراید، سمند، پژوه و امثالهم ارابه هستندو قیمت آنها هم به هیچ وجه با واقعیات های جامعه همخوانی ندارد.
وی اضافه کرد: تعدادی افراد خاص که شاید به ۱۰۰ نفر هم نرسند سالیان سال بر صنعت خودرو حاکم شده اند.
خاکساری خاطرنشان کرد: متأسفانه سیاست گذاری صنعت خودرو و تولید خودرو بهم گره خورده است.
وی اظهار داشت: افرادی که منفعت شأن در خودروست سیاست گذار خودرو هم شده اند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: متأسفانه ستاد تنظیم بازار، شورای رقابت، سازمان حمایت و دیگر دستگاه ها هیچکدام به دنبال راهکار اقتصادی برای قیمت گذاری واقعی خودرو نیستند.
خاکساری اظهارداشت: دستکم سه دهه است که صنعت خودرو وارد یک انحصار وحشتناک شده و این افراد که سرجمع ۱۰۰ نفر هم نمی شوند نخواهند گذاشت صنعت خودرو در مملکت شکل بگیرد.
وی افزود: متأسفانه رئیس جمهور و وزیرصنعت، معدن و تجارت هم با همین افراد ملاقات و گفتگو می کنند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: نه تنها رئیس جمهور و وزیر صنعت فعلی بلکه رؤسای جمهور و وزرای قبل هم هر وقت خواستند کاری برای صنعت خودرو انجام دهند همین آقایان را صدا زدند تا بگویند چه باید بکنند.
وی اضافه کرد: طبق معمول این آقایان هم نگاه می کنند به حسابشان که وضعیت چگونه است.
خاکساری خاطرنشان کرد: قطع به یقین با حضور برخی افراد در صنعت خودرو بعید به نظر می آید این صنعت به شکل بایسته و شایسته در مملکت شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: تنها راه نجات صنعت خودرو خارج کردن انحصار از این صنعت است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: اگر فردا اجازه دهند هرکسی خواست از هرکجا خودرو وارد کند آن وقت خواهید دید مردم حتی پراید را به قیمت دو میلیون تومان از شرکت های خودرو سازی خریداری نخواهند کرد.
وی اضافه کرد: آقای رئیس جمهور اگر می خواهید مشکل مردم را برطرف کنید اگر نمی خواهید این آقایان یک سابقه خیلی بدی در دوران ریاست جمهوری شما بر جا بگذارند بیاید حرف مردم را گوش کنید ببینید مردم از دست این خودرو سازها چه می کشند.
خاکساری خاطرنشان کرد: متأسفانه مردم با خودرو های ساخت داخل هم جان و هم پول خویش را از دست می دهند.
وی افزود: پراید، سمند، پژو ۴۰۵، ۲۰۶، رانا، تیبا و امثالهم خودرو نیستند باید از رده بیرون بروند ولی افراد ذی نفوذ و منفعت طلب نخواهند گذاشت این اتفاق بیفتد مثل سال ۱۳۸۲ که «اسحاق جهانگیری» و «معصومه ابتکار» طی تصمیمی ۳۵۰ میلیون دلار به شرکت ایران خودرو دادند تا پیکان را از رده خارج کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: این افراد باز هم دنبال همین کار هستند یعنی می خواهند چندین میلیون دلار وام به آنان پرداخت گردد برای مثال دیگر پراید را تولید نکنند.
وی اضافه کرد: آقای رئیس جمهوری و آقای وزیر که می گوید من زیر بار حرف کسی نخواهم رفت این راهکار نیست.
خاکساری بیان داشت: اگر به زیر بار کسی نمی روید بیاید به حرف دل مردم گوش دهید نه حرف ۱۰۰ نفری که بر صنعت خودرو چنبره زده اند.
وی افزود: اگر سابقه این افراد را بررسی کنید خواهید دید چه بلای در طول سه دهه گذشته بر سر مردم آورده اند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: خودرو های تولید داخل جدا از اینکه به لحاظ قیمتی با واقعیت های جامعه همخوانی ندارند بلکه قاتل جان مردم وتخریب کننده محیط زیست هم محسوب می شوند.
وی اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار، شورای رقابت، سازمان حمایت و غیره تنها به فکر گروه خاصی هستند ازاین رو هیچکدام به فکر مردم نیستند.
خاکساری ضمن تشبیه پراید به ارابه مرگ اظهارداشت: این خودرو در شرایط حاضر ۲، ۴ برابر قیمت یک تویوتا کمری به مردم فروخته می شود.
وی همینطور با اشاره به اینکه قطعه سازی در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: این قطعه بازان هستند که بر این بازار حاکم شده اند.
این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: فردا ستاد تنظیم بازار می خواهد تصمیم بگیرد به فرض ۳۰ درصد قیمت خودرو ها را افزایش دهد از یک طرف همین آقایان می گویند ۷۰ تا ۸۰ درصد بازار در دست دلالان است.
وی در اینباره توضیح داد: دلال که ماشین خریداری می کنددر خانه نگه نمی دارد بلکه با دریافت سودی باردیگر به بازار عرضه می کند.
خاکساری اظهار داشت: اگربگذارند رقابت در بازار خودروی کشور شکل بگیرد آنوقت خواهند دید پراید به قیمت دومیلیون تومان هم خریداری نخواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه باید افراد ذی نفوذ، منفعت طلب و مافیا را از صنعت خودروحذف کرد، اضافه کرد: سه سال پیش یک میلیارد دلار به دو شرکت ایران خودرو و سایپا وام اعطا شد در صورتی که با یک میلیارد دلار می توان بهترین صنعت را در این کشور شکل داد.
همچنین احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان هم در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اظهار داشت: برای کاهش تقاضا و تعادل بخشی قیمت خودرو راهی جز فروش خودرو در حاشیه بازار نیست.
وی اضافه کرد: همیشه بر مبحث فروش خودرو در حاشیه بازار تاکید کرده و خواهم کرد به جهت اینکه یک شرکتی به نام «بازرسی کیفیت و استاندارد» در کشور وجود دارد که پس از فروش خودرو به خریداران زنگ می زند در خصوص اینکه از خودروی خریداری شده راضی هستند یا خیر؟
دبیر انجمن خودروسازان اظهار داشت: گزارش های این شرکت نشان داده است ۷۰ تا ۸۰ درصد افرادی که خودرواز کارخانه خرید می کنند بیشتر با کسب منفعت است تا مصرف شخصی!.
وی اضافه کرد: وقتی اختلاف قیمت بازار و کارخانه خیلی زیاد باشد این گونه افراد به بازار هجوم می آورند و با قیمت های پایین ماشین از کارخانه خریداری و با نرخ های بالاتر به بازار عرضه و منفعت می برند.
نعمت بخش با تاکید بر اینکه اجازه دهند خودرو در حاشیه بازار فروخته شود، اظهارداشت: الان ۷۰ تا ۸۰ درصد ثبت نام کنندگان خودرو دلالان هستند و اجازه نمی دهند خودرو به قیمت ارزان به دست مردم برسد.
وی افزود: سال جاری یعنی سال «جهش تولید» هریک از شرکت های خودروسازی بنا دارند دو هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو تولید کنند ازاین رو از نظر عرضه تلاش خواهیم کرد روزی پنج هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود حال چه باید کرد تقاضا در بازار کاهش یابد؟
دبیر انجمن خودروسازان اظهار داشت: تنها راه رفع این مشکل اینکه اجازه دهند خودرو در حاشیه بازار فروخته شود.
وی اضافه کرد: اگر ایران خودرو و سایپا اجازه داشته باشند زمانی که خودرو می فروشند بگویند آقا یا خانم خریدار موقعی که نوبت شما شد بقیه قیمت خودرو را به قیمت حاشیه بازار دریافت خواهیم کرد آنوقت ۷۰ تا ۸۰ درصد تقاضای کاذب به کنار می رود و به تبع قیمت حاشیه بازار هم کم خواهد شد منتها دو ماه زمان می خواهد.
نعمت بخش اظهارداشت: در این مدت دوماهه باید کمک گردد خودروسازان تولید خویش را داشته باشند.
وی افزود: اگر خودروسازان کمبود نقدینگی دارند به آنان وام پرداخت گردد تا بدهی قطعه سازان را بپردازندو در عین حال به تولید خود ادامه دهند تا بتوانند بازار را کنترل کنند.
دبیر انجمن خودروسازان اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار فردا اگر قیمت خودرو را با هر سودی اعلام نماید خودرو سازان راضی هستند به جهت اینکه خودرو ها را با زیان می فروختندو هم اکنون هم با زیان می فروشند ازاین رو هر درصد سودی که به خودرو سازان قائل شوند شرکت ها راضی هستند.
وی اضافه کرد: خودروسازان با این سود می توانند بدهی قطعه سازان را تسویه و در ضمن بر روی کیفیت و توسعه محصولات خود کار کنند.

1399/02/15
20:37:41
2880
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات