منابع فركانسی به حد اشباع رسیده است

چرا باید به سمت اینترنت ثابت برویم؟

چرا باید به سمت اینترنت ثابت برویم؟

متخصص فلز: بگفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات، به علت بهتر بودن كیفیت اینترنت همراه نسبت به ADSL خانگی و ترجیح مردم به استفاده از تلفن همراه، این شبكه به حد اشباع رسیده است و برای رفع فشار شبكه تلفن همراه، باید اقداماتی همچون افزایش منابع فركانسی یا توسعه ظرفیت خطوط ثابت انجام داد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، یکی از طریق های افزایش سرعت اینترنت خانگی، جایگزینی VDSL به جای ADSL است. با جایگزینی سرویس ADSL با VDSL، بدون اینکه تجهیزات مشترک عوض شود، می توان تجهیزات را با استفاده از فیبر نوری به نزدیک کاربران برد و بعد از آن روی همان سیم مسی است، اما با این کار فاصله کاربر تا مرکز مخابراتی به ۳۰۰ متر کاسته می شود و می توان سرعت را تا ۷۰ مگابیت افزایش داد. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بارها به این مورد اشاره کرده و چندی قبل هم از چهار برابر شدن سرعت اینترنت خانگی با این جایگزینی اطلاع داد.
ازطرفی این روزها به علت انتشار کرونا لزوم استفاده از ظرفیت های ارتباطی را بیشتر آشکار کرده است. صرف نظر از استفاده هایی که جنبه سرگرمی، یکی از شاخه های اصلی دیجیتالی شدن این است که بتوانیم از ابزارهای ارتباطی استفاده کاربردی کنم. در روزهایی که کار مردم به شکل دورکاری انجام می شود، آموزش از طریق مجازی و و بر بستر ارتباطی اینترنت صورت می گیرد، کسب وکارهایی هم که از ابتدا به ساکن در بستر مجازی بودند هم به شیوه مجازی خود ادامه می دهند و مصرف اینترنت با رشد چندین برابری مواجه شده، ضرورت افزایش ظرفیت شبکه گریزناپذیر است.

ارتقای فضای ابری تا دو برابر فضای کنونی
در همین رابطه امیر ناظمی در گفت وگویی با اشاره به رونمایی از پنج پروژه این سازمان، همزمان با روز جهانی ارتباطات اظهار داشت: صدور پروانه بهره برداری موقت شش مرکز داده، ارتقای فضای ابری کشور با اجرای پروژه «ایران ابر» تا دو برابر فضای کنونی، اولویت گذاری، سیاست در حوزه فناوری با کمک خرد جمعی و حضور نخبگان، کمک به تولیدکنندگان سخت افزاری کشور و رونمایی از سامانه رصد طرح های ملی از برنامه هایی است که از سال قبل تابحال در سازمان فناوری اطلاعات پیگیری شده و هم زمان با هفته جهانی ارتباطات رونمایی می شود.
طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اشاره به اینکه سال قبل تلاش کردیم پروانه های بهره برداری مراکز داده را صادر نماییم و از چهار استاندارد جهانی موجود برای رتبه بندی مراکز داده استفاده می نماییم، اظهار داشت: رتبه بندی مراکز داده به این علت اهمیت دارد که سیاست های دسترسی مردم به داده، دسترسی کسب وکارها به فضای سرویس دهی و میزبانی خدمات، در مراکز داده انجام می شود. ارزیابی اولیه این مراکز داده انجام و پروانه های بهره برداری موقت شش مرکز داده صادر گردیده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پروانه های بهره برداری برای این مراکز منافع چهارگانه ای دارد، خاطرنشان کرد: منفعت اول این است که قیمت داده برای بخش میزبانی داخل و شبکه ملی اطلاعات به نزدیک به صفر می رسد. خصوصیت دوم این است که این مراکز داده می توانند از امکانات دولتی مثل وام های کم بهره برای تجهیز منابع خود استفاده کنند. خصوصیت سوم این است که مراکز این امکان را پیدا می کنند که در واگذاری (Colocation) مراکزی که از سوی دولت برای استقرار مراکز داده در نظر گرفته شده) استفاده کنند.
ناظمی افزود: مراکز دولتی بسیاری از اوقات تمایل نداشتند که داده های خودشان را ذخیره سازی و یا در مراکز داده خصوصی میزبانی کنند. به علت اینکه ترس از امنیت داشتند. اما بعد از پروانه بهره برداری این امکان به وجود می آید که مراکز دولتی مشتری های مراکز داده خصوصی شوند و خصوصیت چهارم هم این است که حضور مراکز دولتی سبب رونق کسب وکار آنها می شود و هم از اینکه ما مراکز داده کم کیفیت دولتی داشته باشیم که نتوانند سرویس ها را به صورت پایدار عرضه کنند، کم می شود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این شرکت ها می توانند بر کاهش قطعی ها و افزایش پوشش شبکه تاثیر داشته باشند، تصریح کرد: ما از سال قبل در این حوزه کارهایی را آغاز کرده ایم. مثلاً برای پایدارسازی آنها به جای اینکه یک لینک داشته باشند و نقطه شکست آنها زیاد باشد، آنرا تبدیل به رینگ کرده ایم. یعنی هرکدام از مراکز اصلی حداقل از دو لینک مستقل وصل می شوند تا میزان پایداری سیستم آنها بالا برود. برای برق و استفاده از سایر امکانات همین مبحث را در نظر گرفته ایم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: یکی از خصوصیت هایی که استانداردهای بین المللی برای مراکز داده دارند حول همین مساله است؛ اینکه از چند لینک مستقل با اینترنت جهانی مرتبط هستند؟ از چند منبع مستقل برق خودشان را تأمین می کنند؟ تا چه حد نسبت به اتفاقات بیرونی مثل زلزله صدمه پذیر هستند؟ و تا چه حد در دسترس هستند. این ها معیارهای اصلی است.

به مرور زمان قطعی های شبکه کم می شود
ناظمی اضافه کرد: با اجراشدن این طرح ما یک روند کاهشی را در قطع شدن در حوادث شاهد می باشیم. یعنی به مرورزمان قطعی ها کاسته می شود. از مهرماه سال قبل به شدت میزان پایداری و حجم میزبانی هایی که از داخل انجام می شود افزوده شده است. یعنی بخش خصوصی از این امر استقبال کرده که بتواند از هاستینگ های داخلی استفاده نماید.
وی با اشاره به اینکه سال قبل زیرساخت خدمات ابری را با عنوان پروژه «ابر ایران» شروع کرده ایم، که فرآینده مزایده آن در حال برگزاری است، اظهار داشت: امیدواریم که در ماه های آینده به کمک شرکت ارتباطات زیرساخت این پروژه عملیاتی شود و شاید این پروژه با همکاری ما و شرکت ارتباطات زیرساخت، با راهبری سازمان فناوری اطلاعات یا شرکت ارتباطات زیرساخت، صورت گیرد. امیدواریم این پروژه هم به نتیجه برسد و مزایده آن در هفته ارتباطات اعلام گردد. با پروژه ابر ایران ظرفیت ابری کشور می تواند تا دو برابر ارتقا پیدا کند که یک اتفاق بسیار مهم و زیرساخت خیلی از خدماتی است که عرضه می شود.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه سوم سازمان فناوری اطلاعات جهت استفاده از خرد جمعی در اولویت گذاری و سیاست، افزود: در این هفته با شیوه دلفی، ۲۱ مبحث حوزه فناوری را مشخص و پرسشنامه ای را منتشر نموده ایم و ۳۵۰ نفر در حوزه های مختلف به این پرسشنامه پاسخ های اولیه خویش را داده اند و در مورد هر یک از این ۲۱ موضوع، جنبه های مختلف مانند سیاست گذاری، همکاری به چه میزانی می تواند باشد و طرح چه منفعت های ملی بوجود می آورد مورد پرسش قرار گرفته است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این پروژه باآنکه از دسته سیاست گذاری و تدوین سند تلقی می شود ولی از آن جهت که مشارکت عمومی خبرگان را دارد و بدون اینکه حاکمیت بخواهد از بالا به پایین تصمیم گیری کند بلکه از خود خبرگان می پرسد و نظر آنها را به جامعه بازمی گرداند اهمیت دارد.

منابع فرکانسی تحت فشار قرار دارد
ناظمی پروژه چهارم سازمان فناوری اطلاعات را کمک به بخش هایی که سخت افزارهای مورد نیاز جامعه را با هدف توسعه دسترسی ها تولید می کنند، اعلام نمود و اظهار داشت: به علت اینکه کیفیت تلفن همراه در این روزها بیشتر از کیفیت ADSL خانگی است، بسیاری از خانوارها ترجیح می دهند که از تلفن همراه خود استفاده کنند و این شبکه از جهت محدودیت هایی مثل منابع فرکانس تحت فشار قرار دارد و به حد اشباع رسیده است.
وی با اشاره به اینکه برای رفع فشار شبکه تلفن همراه باید به کارهای جایگزین فکر نماییم، اضافه کرد: یکی از کارهای جایگزین این است که منابع فرکانسی را افزایش دهیم و از طیف فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ در بخش مخابرات و ارتباطات استفاده نماییم. حرکت دوم توسعه ظرفیت خطوط ثابت است.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه برای بهبود این شرایط وزیر ارتباطات حرکت به سمت VDSL را جز برنامه های وزارتخانه در نظر گرفته و توسعه VDSL در کشور را به وسیله یک کارگروه متشکل از بخش های مختلف وزارتخانه پیگیری می کند، خاطرنشان کرد: قسمت عمده این کار تکالیفی است که به حوزه تنظیم مقررات و رگولاتوری برمی گردد. بخشی از آن هم کمک به شکل گیری ارتباط زنجیره تأمین مناسب و کاهش هزینه ها با اتکا به منابع وجوه اداره شده است.
ناظمی اضافه کرد: مدلی که الآن طراحی و جلسه آن با صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده به این صورت است که خریدهای عمده را اپراتورها و همینطور شرکت های مخابراتی بتوانند از شرکت های الکترونیکی مثل تولیدکنندگان مودم داشته باشند و پول این مودم را دولت به صورت وام تأمین می کند. یعنی پول را از راه اپراتور به تولیدکننده می دهد و تولیدکننده محصول خودش را در اختیار اپراتور قرار می دهد و اپراتور امکان این را دارد که به صورت مجانی در اختیار مشترکین قرار دهد و ماهیانه روی حق اشتراک ماهیانه آنها پول مودم را کسر و وام را پرداخت کند.
وی با اشاره به اینکه این مدل مالی کمک می نماید که فشار کمتری به مصرف کننده وارد شود و بخش تولیدی یک برنامه مطمئن و پیوسته را داشته باشد، خاطرنشان کرد: این برنامه کمک می نماید بخش تولیدی با حجم و فشار روبرو نشود و همینطور کمک می نماید که اپراتورها بتوانند روی عرضه خدمات ثابت سرمایه گذاری عمده داشته باشند و آنرا بعنوان یک بخش جدی در سبد عرضه خدمات خود در نظر بگیرند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات برنامه پنجم این سازمان را رونمایی از سامانه مانیتورینگ و رصد پیشرفت ۲۳ پروژه کلان ملی توسط مردم، اعلام نمود و اظهار داشت: متولیان و دستگاه های اجرایی مختلفی در این پروژه ها همکاری دارند و یکی از حقوق شهروندان اطلاع از پیشرفت پروژه های ملی است و این که بدانند این پروژه چگونه پیشرفت کرده، در چه مرحله ای است، چه منابعی به آنها تخصیص یافته تا میزان موفقیت یا شکست و اهتمامی که هر دستگاه دارد را ارزیابی کنند.
منبع:

1399/02/25
14:33:07
2944
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات