جزئیات پرداخت بیمه بیكاری كرونا و ثبت نام جاماندگان

جزئیات پرداخت بیمه بیكاری كرونا و ثبت نام جاماندگان

متخصص فلز: برابر آخرین آمارها، بیش از 863 هزار نفر برای دریافت بیمه بیكاری ثبت نام كرده و بیش از 90 درصد مشمولان مقرری بیمه بیكاری را دریافت نمودند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر خیلی از کسب وکارها مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ به کارگران لطمه دیده از کرونا پرداخت گردد.
دولت در امتداد پشتیبانی از صنوف و کارگران لطمه دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.
سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir از مدتها قبل توسط وزارت کار افتتاح شد تا افراد بیکار شده تابع قانون کار و قانون تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری، بتوانند با مراجعه به این سامانه و وارد کردن اطلاعات شخصی، درخواست خودرا به ثبت رسانده و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شوند.
طبق آخرین آمارها، بیش از ۸۶۳ هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه مذکور ثبت نام کردند که از این تعداد ۷۲۳ هزار و ۵۰۰ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری شناخته شده اند.
مسعود بابایی ـ مدیرکل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره روند پرداخت بیمه بیکاری به متقاضیان بیکار شده به ایسنا می گوید: آن دسته از متقاضیانی که در ۱۰ روز اول اسفند بیکار شدند بوسیله سازمان تامین اجتماعی مقرری بیمه بیکاری آنها واریز شده است و کسانی که از ۱۰ اسفند ۹۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۹۹ بیکار شدند مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بیمه بیکاری آنها را خزانه داری کل واریز می کند.
باوجود ثبت نام متقاضیان برای دریافت بیمه بیکاری عده ای از متقاضیان بیکار شده از اسفند سال قبل موفق به ثبت نام در سامانه نشده بودند که بگفته مدیرکل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار، لیست اسامی این دسته افراد بوسیله کمیته های استانی جمع آوری شده و بعد از پایش و تکمیل به سازمان تامین اجتماعی ارسال خواهد شد تا مقدمات واریز مقرری به حساب آنها نیز فراهم گردد.
وی در عین حال از متقاضیان دریافت بیمه بیکاری کرونا که از اسفند سال قبل تا کنون بیکار بوده و بیکاری آنها تا خرداد استمرار داشته خواست تا به سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه و بوسیله خوداظهاری بیکاری خودرا اعلام کنند.
برمبنای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت مبلغ درباب ایام بیکاری فقط تا اختتام اردیبهشت ماه سال جاری بوده و روند پرداخت بیمه بیکاری به افرادی که از شروع خرداد ماه بیکار شده و یا بیکاری آنان استمرار داشته باشد فقط برمبنای قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود بنابر این لازم است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
قبل از این معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده بود" همه کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند و در زمان شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، چنانچه بیکاری شان تداوم داشته باشد، از اول خرداد ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند. "
بگفته وی برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در پشتیبانی از کارگران ابلاغیه ای صادر شده و طبق آن کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند در طول این مدت حمایت شده و کارگرانی هم که قادر به بازگشت به کار خود نیستند تحت حمایت بیمه بیکاری قرار می گیرند.
با آغاز واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا بااینکه انتظار می رفت واریز مقرری برمبنای قانون بیمه بیکاری و توسط سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد اما پرداخت نخستین لیست مقرری بگیران توسط سازمان برنامه و بودجه نشان داد که ساز و کار پرداخت بیمه بیکاری کرونا با بیمه بیکاری فعلی تفاوت دارد؛ چونکه با وجود راه اندازی سامانه توسط وزارت کار و شناسایی مشمولان و ارسال فهرست افراد از طرف تامین اجتماعی، مکانیسم واریز و درصد پرداخت مبلغ بیمه بیکاری کرونا، توسط سازمان برنامه و بودجه و بوسیله خزانه داری کل صورت گرفت.
آن زمان معاون اشتغال وزیر کار در پاسخ به این پرسش که مبنای واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا چه بوده است به ایسنا، اظهار داشت: تمایل وزارت کار این بود که پرداخت ها طبق قاعده قانونی و روال همیشگی صورت گیرد و تفاوتی نباشد ولی باوجود پیشنهاد وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه معتقد بود که چون بخش قابل توجهی از این منابع از محل بودجه عمومی اختصاص می یابد و از سویی بعضی از افراد بااینکه بیمه بودند ولی میزان کار در ماهشان در مقایسه با افرادی که تمام وقت کار کرده و دوره زمانی اشتغالشان هم طولانی بوده آنقدر نیست که بتوانند مقرری بیمه بیکاری را کامل بگیرند پس این تفکیک انجام شد و مجموع جمع بندی های صورت گرفته این شد که مبالغ متناسب با شرایط کرونا پرداخت گردد ضمن آنکه بخش قابل توجهی از این افراد به سر کار بر می گردند.
هم اکنون بااینکه بجز اعلام لیست ۱۰۳ هزار نفری اول مقرری بگیران بیمه بیکاری ناشی از کرونا که مبلغ بیمه بیکاری آنها توسط سازمان برنامه و بودجه واریز شد، آمار دیگری از تعداد دقیق مقرری بگیران در دست نیست اما قبل از این معاون اشتغال وزارت کار اعلام نموده بود که برای ۲۴۱ هزار نفر از بیکار شدگان اسفند ۱۳۹۸ پیامک ارسال و مشمول شناخته شدند که از این تعداد برای ۱۰۳ هزار نفر مبلغ بیمه بیکاری واریز شده و برای حدود ۲۶۰ هزار نفر دیگر مقرری بیمه بیکاری کرونا به تدریج پرداخت خواهد شد؛ همچنان که سازمان تامین اجتماعی دومین لیست مشمولان و فهرست ۲۴۰ هزار نفری لطمه دیدگان ناشی از کرونا به همراه شماره حساب را برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده بود.
بتازگی معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی اعلام نموده بیش از ۹۰ درصد افراد ثبت نام کرده موفق به دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا شده و این مقرری مربوط به ۲۰ روز آخر اسفند ۹۸ و ماههای فروردین و اردیبهشت ۹۹ بوده است.
بگفته وی، باوجود آنکه بعضی از متقاضیان مشمول دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا شده اند، واریز مقرری بیمه بیکاری به آنها به دلایلی از قبیل اعلام شماره شبای اشتباه یا عدم تعلق شماره حساب مربوطه صورت نگرفته است.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، جاماندگان و آن دسته از متقاضیان دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا که تابحال موفق به دریافت مبلغ بیمه بیکاری نشده اند با تلفن گویای تامین اجتماعی به شماره ۱۴۲۰ تماس گرفته و راهنمایی لازم را جهت رفع مشکلات احتمالی دریافت نمایند.
واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا همچنان که قبل از این اعلام شده بود از خرداد ماه به روال عادی برگشته و طبق قانون، بر طبق محاسبه حقوق ۹۰ روز آخر محاسبه و پرداخت می شود.
منبع:

1399/04/30
14:21:52
2454
5.0 / 5
تگهای خبر: بودجه , حقوق , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات