مدیرعامل صندوق ضمانت تعاون:

سقف ضمانت نامه ها به ۲۱ میلیارد تومان افزایش یافت

سقف ضمانت نامه ها به ۲۱ میلیارد تومان افزایش یافت

به گزارش متخصص فلز مدیرعامل صندوق ضمانت تعاون اظهار داشت: سقف ضمانت نامه ها از یك و نیم میلیارد تومان به 21 میلیارد تومان افزایش یافته كه بر اساس سیستم اعتبارسنجی به تعاونگران واگذار می شود.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، مهدی حسین نژاد در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون، گفت: این صندوق تابحال ۳ هزار میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونگران صادر کرده که کارمزد این ضمانت نامه ها نسبت به شبکه بانکی یک دوم است.
وی افزود: سقف ضمانت نامه ها از یک و نیم میلیارد تومان به ۲۱ میلیارد تومان افزایش یافته که بر اساس سیستم اعتبارسنجی به تعاونگران واگذار می شود به شکلی که تعاونی های با درجه A با سفته و امضای مدیران تعاونی، ضمانت نامه صادر می شود و برای بدترین درجه بندی با رتبه D حداکثر ۳۰ درصد نسبت به صدور ضمانت نامه وثیقه می گیریم.
مدیرعامل صندوق ضمانت تعاون اظهار داشت: از ۳ هزار میلیارد تومان که ضمانت نامه صادرشده حتی یک ریال سوخت نشده، البته درصد این رقم بعنوان خسارت پرداخت شده، چون اعتبارسنجی تعاونی ها با دقت انجام شده است.
حسین زاده اظهار داشت: برای شرکت های تعاونی زنان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان با سفته ضمانت می دهیم. برای جوانان، شرکتهای دانش بنیان و تعاونی های برتر تا سقف یک و نیم میلیارد تومان ضمانت نامه صادر می شود.
وی اشاره کرد: سرمایه صندوق ضمانت صادرات امسال از محل سود انباشته ۴۵ میلیارد تومان اضافه می شود که این رقم ۳۰ درصد سرمایه قبلی است که اضافه شده و در حال ثبت است. همین طور یک رقم دیگری مقرر است در دولت تصویب شود و به سرمایه این صندوق اضافه شود.
افزایش سپرده های مردمی در بانک توسعه تعاون به ۲۵ هزار میلیارد تومان
همچنین در این مراسم، عزیزالله مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: این بانک با سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومانی در مرداد سال ۸۸ افتتاح شد که قرار بود سرمایه آن سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان اضافه شود که متأسفانه این کار انجام نشد و امروز سرمایه بانک رقم ناچیز یک هزار میلیارد تومان است که البته مقرر است از محل تجدید ارزیابی دارایی به زودی ۱، ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر به سرمایه بانک اضافه شود و به ۲، ۶۰۰ میلیارد تومان برسد که البته این سرمایه برای یک بانک توسعه ای در بخش تعاون به یک شوخی شبیه است، چون از بانک توسعه تعاون خوب حمایت نشده است.
مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اعلان اینکه مسیر ما با فعالان بخش تعاون یک مسیر یک طرفه است، اظهار داشت: انتظاراتی از بانک وجود دارد که تسهیلات بدهیم، اما متأسفانه این بانک حمایت نشده و سرمایه اش افزایش نیافته است. بانک توسعه تعاون حتی یک ریال اضافه برداشت از منابع نداشته و مطالبات معوق این بانک رقم ناچیز ۸ درصد است.
وی اضافه کرد: در حالی میزان تسهیلات بانک توسعه تعاون ۱، ۷۵۰ میلیارد تومان است که این رقم در گذشته فقط ۲۰۰ میلیارد تومان بود.
مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اعلان اینکه منابع بانک توسعه ای باید از محل منابع دولت باشد و نه متکی به سپرده مردمی، اظهار داشت: بدین سبب قیمت تمام شده برای بانک توسعه تعاون به خاطر سپرده های مردمی ۱۷ درصد است. سپرده های مردمی در بانک توسعه تعاون از ۲، ۵۰۰ میلیارد تومان در گذشته، حالا به ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
به گفته مهدیان، بانک توسعه تعاون ۴۵۰۰ نفر پرسنل در کشور دارد که ۷۱ درصد تسهیلات آن به بخش تعاون و ۲۹ درصد به سایر بخش ها پرداخت می شود.
مهدیان نرخ تسهیلات توسعه تعاون را ۴ درصد برای قرض الحسنه، ۶ درصد برای اشتغال روستایی و تا ۱۸ درصد برای سایر موارد طبق مصوبه شورای پول و اعتبار عنوان نمود.


منبع:

1399/06/14
08:21:52
2035
5.0 / 5
تگهای خبر: تعاونی , دولت , سیستم , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات