راندمان آب در مزارع آبزیان افزایش می یابد

راندمان آب در مزارع آبزیان افزایش می یابد

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اجرای پروژه های راندمان آب را در مزارع پرورش آبزیان کشور را موفقیت آمیز اعلام نمود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود بهمنی با اشاره به استفاده از مکانیزاسیون در مزارع پرورشی آبزیان اظهار داشت: پیش بینی شده با بهره بردن از مکانیزاسیون در یک مزرعه ۵۰ تنی پرورش ماهی قزل آلا، با اعتبار یک میلیارد تومان بتوان تا ۷۰ درصد از آب آنرا بطور مجدد بهره برد بدون آنکه در کیفیت محصول خللی وارد شود.
وی به بهره گیری از تکنولوژی بیوفلاک در صنعت آبزی پروری آبزیانی که از آب نسبتاً ساکن در محیط کشت خود استفاده می نمایند نیز اشاره نمود و گفت: این تکنولوژی در راندمان آب بسیار مؤثر بوده بطوریکه درباب میگو، کپور ماهیان و ماهی تیلاپیا توانسته است ۳۰ تا ۵۰ درصد تعویض آب را در این مزارع کم کند.
بهمنی، بهره گیری از جاذب های طبیعی در پساب مزارع پرورش میگو، ماهی سردآبی و آکواریوم های ماهیان زینتی را از دیگر پروژه ها عنوان نمود و اظهار داشت: این جاذب های طبیعی سبب کاهش ۴۰ تا ۹۰ درصدی نیترات و فسفات پساب شده و نقش فیلتر زیستی این جاذب ها کاملاً به اثبات رسیده است.
وی، بسته بندی این محصولات فناورانه (جاذب های طبیعی) را مهم دانست و اذعان داشت: این جاذب های طبیعی در اشکال مختلف قابل تجاری سازی هستند و از آنها می توان بعنوان کود زیستی در افزایش میزان محصولات کشاورزی نیز استفاده نمود.
رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به استفاده از پروبیوتیک در مزارع پرورش میگو بعنوان یکی دیگر از پروژه های تحقیقاتی این مؤسسه که بطور غیر مستقیم سبب افزایش راندمان آب می شود اشاره نمود و اظهار داشت: پروبیوتیک ضمن کمک به جلوگیری از بروز بیماری، در بهبود کیفت آب مزارع میگو مؤثر بوده و نیاز به تعویض آب را می کاهد.
وی اشاره کرد که پروژه استفاده از پروبیوتیک ها در صنعت پرورش میگو سبب افزایش تولید بوسیله کاهش میزان تلفات نرمال مزارع میگو شده و بطور همزمان به کیفیت آب محیط کشت میگو کمک زیادی می کند.

1399/10/01
14:13:53
1227
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , صنعت , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات