وزیر راه و شهرسازی:

زمینهای دولتی به نام وزارت راه و شهرسازی می شود

زمینهای دولتی به نام وزارت راه و شهرسازی می شود

متخصص فلز: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اگر واگذاری زمینهای دولتی انجام نشود، سازمان ثبت اسناد سند زمینهای مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می کند.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در برنامه امشب گفتگوی ویژه خبری به سوالات زیر در حوزه ساخت مسکن پاسخ داد. وی اظهار داشت: در مورد واگذاری زمینهای دولتی بر مبنای ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن مشخص است که ۷۶۰۰ مورد در ارتباط با استانهای مختلف است، حدود ۴ درصد را در اختیار داریم.
وی اضافه کرد: رئیس جمهور به تمام دستگاههای دولتی دستور دادند تا وضعیت زمین ها حداکثر تا آخر شهریورماه تعیین تکلیف شود، اگر واگذاری صورت نگیرد سازمان ثبت به صورت یک طرفه سند زمینهای مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می کند.
وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با میزان اراضی نهضت ملی مسکن که تابحال تأمین شده اظهار داشت: نخستین مساله برای ساخت مسکن زمین است که امروز خدمت رئیس جمهور گزارش های لازم را عرضه دادیم. اراضی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را از زمینهای وزارت راه و شهرسازی در اختیار داریم و کار ساخت این تعداد واحد مسکونی را آغاز کرده ایم.
قاسمی افزود: اراضی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد هم از زمینهای راه و شهرسازی درحال تغییر کاربری و الحاق به شهرها در حوزه معاونت شهرسازی است که باید تا آخر شهریورماه تعیین تکلیف شوند. اراضی دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد را تا آخر شهریورماه اساسا خواهیم داشت.
وی همینطور خاطرنشان کرد: در مورد واگذاری زمینهای دولتی بر مبنای ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن مشخص است که ۷۶۰۰ مورد در ارتباط با استانهای مختلف است، حدود ۴ درصد را در اختیار داریم. رئیس جمهور به تمام دستگاههای دولتی دستور داده تا زمین ها حداکثر تا آخر شهریورماه تعیین تکلیف شود، اگر واگذاری صورت نگیرد سازمان ثبت به صورت یک طرفه سند زمینهای مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می کند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: قانونی وجود دارد که سبب شده تا قانون جهش تولید مسکن با مشکلاتی مواجه شود. با قانون مولدسازی به دستگاه ها اجازه داده شد تا با سرمایه ای که در اختیار دارند، مولد سازی کنند. این مانع باعث شد تا کنون دستگاه ها زمین در اختیار ما قرار ندهند. امیدواریم به دستور رئیس جمهور تا آخر شهریور ماه این امر اتفاق بیفتد.
قاسمی در ارتباط با شناسایی خانه های خالی خاطرنشان کرد: مبحث قانون مالیات بر خانه های قدیمی بسیار قدیمی است که در دولت های مختلف همواره این مورد جز اقدامات بود اما در این دولت حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی را شناسایی کردیم و در اختیار مجموعه وزارت اقتصاد قرار دادیم که کار بسیار بزرگ و بی نظیری است.
وی افزود: امکان دارد بخشی از اطلاعات ما اشتباه باشد اما اطلاعات قابل اصلاح است. اگر اطلاعات غلط باشد مردم می توانند اعتراض کنند. حدود ۶۰ هزار نفر از این ۶۰۰ هزار نفر اعتراض کردند که اطلاعات سامانه درست نیست و ما منتظر هستیم اطلاعات جدید را وارد کنند بنابراین اطلاعات مورد بررسی قرار می گیرد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما باید اطلاعات همه مسکن کشور را داشته باشیم که در سامانه وجود ندارد. قانون خود اظهاری را مطرح کرده است و عنوان شده که به صورت خود اظهاری مردم در این سامانه ثبت نام کنند. اما گفته شده است اگر در تاریخ مشخصی که زمان آن گذشته این اتفاق نیفتد ابزارهایی به کارگیری شود که مردم در این سامانه ثبت نام کنند.
قاسمی اضافه کرد: تا هم اکنون ۷۲ میلیون نفر اطلاعاتشان در این سامانه ثبت شده است، عملاً از شهریور ماه این کار شروع شده، در این دولت تنها اتفاقی که افتاده حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی برای مالیات به وزارت اقتصاد معرفی شده است. امیدواریم مردم تا آخر سال همکاری کنند تا ما بتوانیم سامانه را تکمیل نماییم.
وی بیان نمود: آماری که در مورد خانه های خالی داریم آمار دقیقی نیست. این آمار از یک میلیون تا دو و نیم میلیون به صورت متفاوت می باشد، آماری که در ارتباط با بانکها است را شناسایی کرده ایم و به وزارت اقتصاد معرفی گشتند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بر مبنای آماری که در کشور وجود دارد ۳۰۰ هزار بنگاه در کشور داریم که ۱۳۰ الی ۱۴۰ هزار بنگاه در سامانه دارای کد رهگیری هستند. اگر اطلاعات کامل داشته باشیم حتی برای اجاره واحدهای مسکونی می توانیم تعیین تکلیف نماییم که سال قبل این مسکن متعلق به چه کسی بوده، چقدر اجاره داده شده است و سال جاری اگر قرار شده ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. بلافاصله سامانه به ما آلارم می دهد که این مسکن پارسال به چه قیمتی و سال جاری هم با چه قیمتی اجاره داده شده است.
قاسمی بیان نمود: پس از اینکه زمین آماده می شود، باید طراحی های لازم بر زمین صورت گیرد که این امر صورت گرفته است. مسکن مهر کار بزرگی در کشور بود، ما از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم و زمینه شهرسازی در نهضت ملی مسکن را اساساً تغییر دادیم.
وی افزود: از آخر شهریور ماه برنامه تحویل را خواهیم داشت که در شهرهای مختلف ایران است. باید تعدادی را هر ماه تحویل بدهیم و هر ماه تعدادی دیگری را شروع نماییم. مسکن اساساً در کشور یک ساله ساخته نمی گردد کسی نمی تواند ادعا کند که می تواند مجتمع های مسکونی را در طول یکسال بسازد. ما در دو بخش ۲ میلیون واحدی کار را شروع خواهیم کرد تا بتوانیم به برنامه زمانبندی برسیم یعنی کار ساخت یک و نیم میلیون واحد را شروع کردیم که باید بزودی آنرا به دو میلیون برسانیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: همچنان که تعدادی را در اختیار مردم قرار می دهیم همواره باید ساخت را هم ادامه دهیم. بعضی از استان ها سهم دو ساله را شروع کردند. ازاین رو ساخت ۴ میلیون مسکن به این مفهوم است که برای چهار سال این کار را در کشور خواهیم کرد. اگر به صورت متوسط یک میلیون بسازیم باز هم کمبود داریم به جهت اینکه عرضه و تقاضا را نزدیک نماییم باید برای ساخت به صورت جدی کار نماییم.
قاسمی با اشاره به اینکه طراحی هایی که انجام می شود باید بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی باشد، تصریح کرد: طراحی هایی که صورت می گیرد با عنایت به قانون جهش تولید مسکن می باشد. در حوزه شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی کارهای خوبی در حال انجام می باشد. در شهرهایی که امکانش وجود داشته باشد این امرصورت گرفته است.
وی در انتها تصریح کرد: با عنایت به آیین نامه های جدیدی که بخصوص در حوزه زلزله در کشور وجود دارد به لحاظ کیفیت دقت فراوانی شده است. مشاورین با تجربه در کار نظارت می کنند تا باکیفیت ساختمان ها ساخته شود.


منبع:

1401/05/10
10:30:50
427
5.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان متخصص فلز
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات