یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد؛

کنترل حقوق های نجومی با اجرای حساب واحد خزانه

کنترل حقوق های نجومی با اجرای حساب واحد خزانه

به گزارش متخصص فلز، یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: یکی از مزایای اجرای حساب واحد خزانه، افزایش نظارت است، اگر بر روی حساب واحد خزانه نظارت جدی صورت گیرد می تواند نقش مؤثری در کاهش اتلاف منابع، خواهد داشت.علی سعدوندی، اقتصاددان و استاد بانکداری و اقتصاد کلان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: یکی از مزایای اجرای حساب واحد خزانه، افزایش نظارت است، اگر بر روی حساب واحد خزانه نظارت جدی صورت گیرد می تواند نقش مؤثری در کاهش اتلاف منابع، کسری بودجه، فساد و کنترل حقوق های نجومی داشته باشد.
وی بیان نمود: باید قانون حساب واحد خزانه اجرا شود و بر آن نظارت جدی صورت گیرد. دستگاههای اجرایی در مقابل نظارت ایستادگی دارند و این امر همیشه وجود داشته است؛ از سویی دیگر نقش حاکمیتی دولت تضعیف شده است و دولت در مقابل بخش های مختلف خود، توان اعمال قدرت را ندارد بنابراین با عدم اجرای این قانون مواجه شدیم.
این اقتصاددان تصریح کرد: بزرگ ترین بازیگر اقتصاد دولت می باشد و اندازه این حساب ها بزرگ بوده و اگر بانکی این سپرده ها را جذب نماید از آن منتفع خواهد شد؛ بنابراین اگر رانت بزرگی باشد احتمال فساد هم وجود دارد. ازاین رو باید حساب واحد خزانه هر چه سریع تر اجرایی شود.
سعدوندی بیان نمود: عزم کافی برای تغییرات در کشور وجود ندارد اگر راه برای فرار قانونی از یک قانون خاص وجود دارد باید بلافاصله بررسی و اصلاحات لازم صورت گیرد؛ حتی پیش از اصلاح، وزیر مربوطه می تواند به مبحث ورود کند؛ چون وزیر از جانب مجلس منصوب و از جانب رئیس جمهور انتخاب شده است و وضعیت با یک دستور قابل تغییر است اما این دستور داده نمی شود و تمام این ها ضعف حاکمیت دولت را نشان داده است.
وی مطرح کرد: در عدم اجرای حساب واحد خزانه پای دستگاههای دولتی در بین بوده و خود دولت می باشد که قانون شکنی و به یک راهی برای فرار قانونی استناد می کند. بنابراین باید جلوی فرار قانونی گرفته شود و از طرفی دیگر دولت برای اجرای تصمیمات خود اقتدار داشته باشد.


منبع:

1401/09/07
13:49:10
232
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , حقوق , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات