بانك مركزی اعلام كرد؛

راهكارهای رفع سوءاثر از سوابق چك های برگشتی

راهكارهای رفع سوءاثر از سوابق چك های برگشتی

متخصص فلز: بانك مركزی اعلام نمود: رفع سوءاثر از سوابق چك های برگشتی به ۶ روش قابل انجام است.به گزارش متخصص فلز به نقل از صدا و سیما، بر مبنای بخشنامه های بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران تمام امور مربوط به رفع سوء اثر از چك های برگشتی اشخاص صرفا با استفاده از شعب و واحدهای تابعه بانك ها و به روشهای زیر امكان پذیر است:
۱- تامین موجودی: مشتری مبلغ كسری موجودی را به سپرده جاری خود، واریز كرده و بانك بعد از رفع برگشت چك و پرداخت مبلغ آن به ذی نفع، نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چك برگشتی مشتری اقدام می كند.
۲- عرضه لاشه چك برگشتی: مشتری لاشه چك برگشتی را به بانك عرضه و بانك در قبال آن به وی رسید تحویل می نماید.
۳- عرضه رضایت نامه محضری ذی نفع چك به بانك: در صورت عدم امكان عرضه لاشه چك برگشتی به بانك بنا به دلایلی نظیر مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن، ذی نفع چك (شخصی كه گواهی نامه عدم پرداخت وجه چك به نام او صادر گردیده است.) می تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، رضایت خویش را اعلام نموده و بانك با دریافت رضایت نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چك مورد نظر و ابطال آن اقدام نماید. چنانچه ذی نفع چك شخص حقوقی دولتی و یا نهاد عمومی غیردولتی باشد، می تواند با عرضه نامه رسمی، رضایت خویش را اعلام نموده و بانك با دریافت رضایت نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چك مورد نظر و ابطال آن اقدام نماید.
۴- واریز مبلغ چك به سپرده قرض الحسنه جاری و مسدود كردن آن به مدت ۲۴ ماه: چنانچه عرضه لاشه چك و یا رضایت نامه محضری ذی نفع به بانك امكان پذیر نباشد، مشروط به آن كه سپرده قرض الحسنه جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و ازجانب مراجع قضایی مسدود نشده باشد، مشتری می تواند با واریز معادل كسری موجودی به سپرده قرض الحسنه جاری خود، درخواست مسدود شدن وجه مزبور را برای پرداخت چك برگشتی ذی ربط تا زمان تعیین تكلیف قطعی چك برگشتی و یا حداكثر به مدت ۲۴ ماه، به شعبه افتتاح كننده عرضه كند، در این شرایط شعبه افتتاح كننده موظف است ظرف پنج روز كاری، طی نامه ای، تامین وجه چك را به اطلاع شخصی كه گواهی نامه عدم پرداخت به نام وی صادر گردیده است، برای رجوع به بانك و دریافت وجه چك، برساند.
۵- عرضه حكم قضایی در خصوص رفع سوء اثر از سوابق چك برگشتی
۶- عرضه نامه از مرجع ثبتی ذی صالح مبحث ماده ۳۸۱" آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شكایت از عملیات اجرایی در خصوص اجرای چك (با ذكر مشخصات اصلی چك) و ضرورت رفع سوءاثر از آن.
تبصره ۱: مقررات مذكور در این بند، به تمامی چك های برگشتی موجود در سامانه اطلاعاتی بانك مركزی تسری می یابد.
توضیح ۱: در صورتی كه مشتری ظرف مدت ۱۰ روز كاری بعد از برگشت چك، اقدام به تامین كسری موجودی سپرده قرض الحسنه جاری، عرضه لاشه چك یا رضایت نامه محضری ذی نفع چك به بانك و... نكند، بانك موظف است اطلاعات مربوط به گواهی نامه عدم پرداخت را به سامانه اطلاعاتی بانك مركزی ارسال نماید.
تبصره ۲: بانك مكلف است بنا به درخواست مشتری و به منظور آگاهی وی از سوابق چك های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانك مركزی، اقدام به عرضه صورت كامل تعداد و مشخصات چك های برگشتی وی با درج تاریخ برگشت چك كند.

1396/12/09
14:42:29
4529
5.0 / 5
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات