عرضه اولیه هم بورس تهران را سبز نكرد

عرضه اولیه هم بورس تهران را سبز نكرد

متخصص فلز: امروز در حالی فعالان بازار سهام شاهد عرضه اولیه شركت جدیدی در بورس تهران بودند كه این موضضوع نتوانست جلوی تداوم افت قیمت ها در بازار سهام را بگیرد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، امروز فعالان تالار شیشه ای شاهد ورود یك شركت بورسی به جمع شركت های گروه دارویی بورس اوراق بهادار بودند، اما حتی خبر عرضه اولیه این شركت هم نتوانست بورس تهران را به صورت حتی موقت از بی رمقی خارج كند. در شرایطی كه حاضران در تالار حافظ منتظر كشف قیمت سهام شركت سرمایه گذاری شفا دارو بودند كه عده ای در صرافی های میدان فردوسی برای خرید دلار به صف شده بودند.

بازار پر التهاب ارز در این روزها سبب نشده كه قیمت سهم ها در بازار سهام افزایش یابد و از طرفی تعداد متقاضیان ارزهای خارجی با نزدیك شدن سال جدید و مسافرت های نوروزی خارج از كشور بیشتر شده است هر چند كه خیلی از خریداران ارزهای خارجی امروز با هدف سرمایه گذاری یا حفظ ارزش پولشان اقدام به خرید ارز می كنند. در چنین شرایطی بی توجهی بازار سرمایه به قیمت دلار سبب شده نگرانی ها به شكلی بیشتر در بازار نمود پیدا كند.

از طرفی نگرانی ها از به خطر افتادن تفاهم های ایران و گروه ۱+۵ سبب شده ریسك های سیستماتیك در بازار سهام افزایش یابد. در ایام گذشته معاون رئیس جمهور آمریكا تهدید كرده كه اگر توافق برجام اصلاح نشود آمریكا از این تفاهم خارج می گردد موضوعی كه می تواند معاملات بازار سهام ایران را با التهاب هایی همراه كند.

امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی ۱۳۰ واحد افت كرد و به رقم ۹۶ هزار و ۸۶۰ رسید. شاخص كل هم وزن هم با ۱۱۶ واحد كاهش رقم ۱۶ هزار و ۳۱۲ واحدی را تجربه نمود. شاخص آزاد شناور با افت ۲۲۸ واحدی به رقم ۱۰۳ هزار و ۷۲۵ رسید و شاخص بازار اول و بازار دوم هر یك به ترتیب ۴۶ و ۵۲۰ واحد افت كردند.

گروه مپنا، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و پتروشیمی خارك هر یك به ترتیب ۲۲، ۲۰ و ۱۹ واحد تاثیر افزاینده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند. در طرف مقابل گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تهران و پتروشیمی شیراز به ترتیب با ۱۸، ۱۳ و ۱۲ واحد تاثیر كاهنده تلاش كردند دماسنج بازار را به سمت پایین هدایت كنند. امروز در گروه محصولات شیمیایی شاهد افت قیمت خیلی از سهام شركت ها بودیم. در این گروه ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. همینطور علی رغم اینكه یك شركت دارویی جدید در گروه محصولات دارویی درج شد، خیلی از نمادهای این گروه هم جهت با جریان كلی این بازار روند كاهش قیمت را تجربه كردند.

امروز سرمایه گذاری شفا دارو با نماد شفا، در بورس تهران به روش ثبت سفارش ارز اولیه شد. برای كشف قیمت این سهم كف قیمت ۴۰۰ تومان و سقف قیمت ۴۱۵ تومان در نظر گرفته شد اما در نهایت معامله گران بازار سهام این سهم را در سقف قیمت داد و ستد كردند.

در گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای هم عموما شاهد افت قیمت سهم ها بودیم. در این گروه ۱۰ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه فلزات اساسی و خودرو هم عموما شاهد كاهش قیمت سهم ها بودیم.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۹۹ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن ۶۸۲ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۱۳۸ هزار و ۵۴۳ نوبت داد و ستد بود.

آیفكس هم ۰.۹ واحد رشد كرد و به رقم ۱۰۸۰ واحدی رسید.
1396/12/16
18:37:32
5107
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات