وزیر كشاورزی:

پایداری تولید به صلاح نظام است

پایداری تولید به صلاح نظام است

به گزارش متخصص فلز وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر مدیریت بهینه آب از جانب مردم و نقش نظارتی دولت، اظهار داشت: در هر استان كارگروه هایی به ریاست استاندار تشكیل شده تا در مورد مدیریت منابع آب تصمیم گیری و نتایج به وزارتخانه اعلام گردد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محمود حجتی ظهر امروز در جلسه كارگروه آب كشاورزی استان خراسان شمالی اظهار نمود: اساس كار در مورد مدیریت منابع آب تصمیم گیری در هر استان است و استاندار در این زمینه مسئول رسیدگی و ترویج فرهنگ استفاده بهینه از منابع موجود است.
وی با تاكید بر اینكه مصلحت نظام در پایداری تولیدات كشاورزی است، ادامه داد: قوام و بقای نظام به حفظ آب و سفره های زیرزمینی است.
حجتی با اشاره به اهمیت حفظ ذخایر آبی تصریح كرد: برگزاری جلسات و كارگروه ها نه در هر استان بلكه باید در دشت ها برگزار گردد چون كه هر دشت اقتضا و شرایط ویژه خویش را دارد.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه باید به سمت تعادل بخشی پیش رفته و در بهره برداری از منابع آبی، اعتدال و انصاف را رعایت نماییم، خاطرنشان كرد: بهره برداری از منابع آبی هر استان در دشت و قنات ها، نیازمند مساعدت بهره برداران است.
حجتی اولویت كاری خویش را بهره برداری از میزان آب موجود دانست و با اشاره به خشكسالی های اخیر در كشورمان، اظهار داشت: بعضی از مناطق كشور هم اكنون به روش میكرو آبیاری كرده و محصولات خویش را پرورش می دهند.
وی ادامه داد: برای نمونه كشاورزی كه برای هر كیلو هندوانه ۴۰۰ لیتر آب مصرف می كرد، امروز با ۳۰ لیتر آب همان هندوانه را پرورش می دهد و این هنر بهره وری از آب است.
حجتی در پاسخ به مبحث مطرح شده در سخنان استاندار خراسان شمالی در مورد راه اندازی شهرك گلخانه ای در هر یك از شهرستان های استان، اظهار نمود: متوقف به شهرك گلخانه ای نشویم، چون كه یك باغدار و كشاورز در باغ و زمین عملكرد بهتری نسبت به كار در گلخانه دارد.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر توجه ویژه به حوزه آبخیزداری در سال ۱۳۹۷ افزود: تحقق این مهم نیازمند كمك های مردمی و اعتبارات استانی است.
حجتی با اشاره به اینكه سیلاب، فرسایش خاك، گرمای زمین، از دست رفتن پوشش گیاهی و سایر بلایای طبیعی و جوی كشورمان را در محدودیت و تنگنا قرار داده است، خاطرنشان كرد: این هنر ما است كه با اعتبارات موجود كه امسال رو به رشد است، حوزه آبخیزداری را مدیریت نماییم.
وی در ادامه سخنان خود به مبحث پرواری كردن دام ها و نقش دولت در پشتیبانی از این بخش اشاره نمود و اضافه كرد: دولت با عرضه تسهیلات از ردیف های مختلف از دامداران حمایت می كند.
وی اظهار داشت: در حوزه قنوات از روزی كه چاه های غیر مجاز حفر شدند دچار مشكل شدیم.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه امسال اعتبارات خوبی به این حوزه تخصیص یافته است، افزود: تخصیص ۱۴ میلیارد تومان اعتبار به این حوزه در خراسان شمالی طی سال ۹۶ اقدام شایسته ای است و باید توجه ویژه ای به این حوزه شود.
حجتی مشاركت مردم، اعتبارات ملی و اعتبارات استانی را سه عامل مهم در زنده نگهداشتن قنوات كشور برشمرد.
وی با اشاره به اینكه از دولت عملیات اجرایی نخواهید كه به ضرر كشور است، اظهار داشت: اجرای عملیات باید توسط مردم و تولیدكنندگان باشد و دولت نقش حمایتی ایفا كند.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، ممانعت از حضور خبرنگاران، دعوت از آن ها در سالنی دیگر و پخش زنده صحبت های وزیر جهادكشاورزی به صورت ویدیو كنفرانس و حضور كشاورزان نمونه در پشت درهای بسته و حضور سه دقیقه ای آن ها در سالن جلسه ای كه حجتی وزیر جهاد كشاورزی سخنرانی كرد، از حواشی این كارگروه بود.


 

1397/01/23
19:52:58
4923
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات