گزارشی از تحولات صنعت گاز بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۴۰

گزارشی از تحولات صنعت گاز بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۴۰

متخصص فلز: مدیر دفتر دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز گزارشی از تحولات صنعت گاز بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۴۰ ارائه نمود.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، علی امیرانی در اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران، با اشاره به اینكه كشورهای عضو GECF تامین كنندگان قابل اعتماد گاز طبیعی در دنیا هستند، اضافه كرد: این كشورها ۷۰ درصد از ذخایر ثابت شده گاز جهانی، ۴۵ درصد از تولید گاز دنیا، صد در صد از تجارت جهانی خطوط لوله و ۵۴ درصد تجارت ال ان جی جهان را در اختیار دارند.

وی افزود: در دبیرخانه GECF به صورت مداوم در جهت به روز رسانی چشم انداز و دورنمای عوامل مهم در بازار و صنعت جهانی گاز فعالیت می نماییم تا مطمئن شویم كه سند چشم انداز ۲۰۴۰ بعنوان مرجع و منبعی قابل اطمینان برای درك بهتر این صنعت مورد استفاده ذینفعان قرار می گیرد. فرضیه های در نظر گرفته شده در تنظیم سند چشم انداز، بهبود متوسط شرایط اقتصادی در دنیا، رشد جمعیت، افزایش قیمت نفت و جایگزینی ذغال سنگ با گاز در تولید برق است.

مدیر دفتر دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز با اشاره به اینكه صندوق بین المللی پول در پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نرخ رشد اقتصادی را ۰.۹ درصد پیش بینی كرده، اظهار داشت: این اعتقاد به صورت گسترده به وجود آمده كه اقتصاد جهانی از سال قبل وارد دوران بهبود شده و علت آن رشد اقتصادهای پیشرفته و نوظهور در دنیا است. پیش بینی ما این است كه طی پنج سال آینده شاهد توسعه اقتصادی در جهان با میانگین رشد ۳.۷ درصد خواهیم بود. همینطور در بلندمدت رشد اقتصادی ۳.۴ درصدی در جهان ادامه خواهد یافت. میانگین سرانه جهانی تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۴۰ به میزان ۸۰ درصد افزایش خواهد یافت و جمعیت جهان هم به میزان ۱.۷ میلیارد نفر افزایش پیدا خواهد نمود.

امیرانی با اشاره به اینكه انتظار می رود تقاضای جهانی انرژی بین سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۴۰ هر سال ۱۱ درصد افزایش یابد و به صورت كلی ۲۸ درصد رشد داشته باشد، اظهار داشت: در سال ۲۰۴۰ انتظار می رود سوخت های فسیلی ۷۵ درصد از تقاضای جهانی انرژی را تامین كنند و سهم گاز طبیعی سریع ترین رشد را در بین سوخت های فسیلی داشته باشد. سهم گاز در سبد انرژی از ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲۷.۶ درصد در سال ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت.

وی با تاكید بر اینكه بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ تقاضای جهانی برای گاز طبیعی به میزان ۲.۴ درصد در سال افزایش پیدا كرد، اظهار داشت: در حالیكه بیشترین رشد مصرف در بخش تولید برق گزارش شده است. GECF پیش بینی می كند كه تقاضای جهانی برای گاز طبیعی به صورت كلی به میزان ۵۰ درصد تا سال ۲۰۴۰ افزایش یابد و از ۳۷۱۵ میلیارد مترمكعب در سال ۲۰۱۷ به حدود ۵۵۸۱ میلیارد مترمكعب در سال ۲۰۴۰ برسد.

دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز در مورد محرك های كلیدی در رشد تقاضای گاز توضیح داد: اعمال سیاست های محكم برای بهبود كیفیت هوا با استفاده از جایگزینی سوخت هایی با آلایندگی بالا با گاز طبیعی، با فرض اینكه جمعیت شهری تا سال ۲۰۴۰ به حدود ۵.۸ میلیارد نفر برسد، میزان استفاده بالقوه از گاز طبیعی در بخش خانگی و مسكونی بسیار افزایش خواهد یافت. تقاضای بیشتر در بخش صنعتی، در نتیجه افزایش رشد اقتصادی منجر به افزایش استفاده از گاز برای تولید محصولات صنعتی خواهد شد در بخش حمل و نقل انتظار می رود كه ال ان جی جایگزین مهمی برای نفت كوره در بخش حمل و نقل دریایی در بلند مدت شود و در بخش حمل و نقل شهری و بین شهری استفاده از ال ان جی و سی ان جی افزایش یابد. آخرین محرك رشد استفاده از گاز طبیعی در بخش تولید برق در جهان است.

امیرانی با اشاره به اینكه تقاضای جهانی برق در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۴۰ به صورت میانگین سه درصد رشد خواهد داشت، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ ذغال سنگ با ۳۸.۵ درصد سهم مهم ترین گزینه برای تولید برق در جهان بشمار می رود. با این وجود انتظار می رود این روند به علت آلودگی های هوا كاهش پیدا كند و سهم ذغال سنگ در سال ۲۰۴۰ به ۳۱ درصد از سبد سوخت برای تولید برق برسد و از سوی دیگر سهم گاز برای تولید برق از ۲۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲۴.۶ درصد در سال ۲۰۴۰ افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه تولید گاز در جهان در سال ۲۰۱۷ به افزایش خود ادامه داده و به حجم ۳۶۶۰ میلیارد مترمكعب رسیده، اظهار داشت: ۶۰ میلیارد مترمكعب از سطح سال ۲۰۱۶ بالاتر بوده است با این وجود كاهشی حدودا بیش از ۳۵ میلیارد مترمكعب از جانب برخی كشورها مانند هلند، بریتانیا، پرو، اندونزی، تایلند، ویتنام و مكزیك به وجود آمد اما این كاهش با افزایش قابل توجه تولید در بعضی كشورهای دیگر مانند نروژ، استرالیا، ایران و چین جبران شده است. طبق آمار در سال های بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ به جز اروپا سایر تولیدكنندگان گاز خویش را افزایش داده اند در حالیكه خاورمیانه با نرخ رشد سالانه ۴ درصد و سپس منطقه آسیا و اقیانوسیه با نرخ رشد سالانه ۳.۲ درصد در صدر افزایش دهندگان تولید بوده اند. افزایش تولید خاورمیانه توسط ایران و قطر بوده است این دو كشور به ترتیب ۵۵ و ۴۵ میلیارد مترمكعب به تولید جهانی گاز طبیعی افزوده اند.

دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز با اشاره به اینكه اروپا تنها منطقه با رشد منفی تولید گاز طبیعی در نمودارها و پیش بینی ها خواهد بود، اظهار داشت: نروژ، هلند و انگلستان سه تولیدكننده گاز طبیعی در اروپا تولید گاز سالانه خویش را در مجموع تا ۱۳۰ میلیون مترمكعب تا سال ۲۰۴۰ كم می كنند و سهم اروپا در تولید گاز را از ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲ درصد در سال ۲۰۴۰ كاهش خواهد داد.

امیرانی در ادامه در مورد میزان صادرات به تولید نفت و گاز در كشورهای روسیه، الجزایر، نیجریه و ایران اظهار داشت: میزان صادرات به تولید نفت روسیه ۴۹ درصد، الجزایر ۶۰ درصد، نیجریه ۹۰ درصد و ایران ۵۵ درصد و میزان صادرات به تولید گاز روسیه ۳۳ درصد، الجزایر ۵۷ درصد، نیجریه ۷۲ درصد و ایران ۵ درصد است.
1397/06/10
16:49:34
5293
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات