بورس منفی شد

بورس منفی شد

متخصص فلز: امروز عوامل متعددی دست به دست هم دادند تا قیمت ها در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران كاهشی باشد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، امروز با باز شدن معاملات بورس اوراق بهادار تهران قیمت ها در خیلی از گروه های شاخص ساز روند نزولی را تجربه نمود و تا آخر ساعات معاملاتی این روند كاهشی هم با شیب آرامی ادامه یافت. به صورتی كه در نهایت شاخص كل بازده نقدی و قیمت بورس اوراق بهادار تهران ۲۲۱۸ واحد كاهش پیدا كرد و به رقم ۱۷۸ هزار و ۸۴۱ واحدی رسید. همینطور شاخص كل هم وزن هم در حركتی هم جهت با نماگر هسته ای ۳۷۱ واحد افت كرد.

در روزهای معاملاتی گذشته هم قیمت ها در بورس تهران روند كاهشی را طی كرد. البته در شش ماهه ابتدای امسال خیلی از سهام بازده بسیار مناسبی را به معامله گران بورسی دادند؛ به صورتی كه اگر بر تك سهم ها روی گروه های خاص تمركز نماییم، متوجه می شویم كه قیمت تعدادی از سهام نسبت به ابتدای سال چندین برابر شده است.

علت افزایش قیمت سهام در شش ماهه گذشته افزایش فزاینده قیمت دلار و یورو در این مدت بود، چراكه در ابتدای امسال قیمت دلار در حول و حوش ۴۰۰۰ تومان می چرخید اما امروز شرایط عوض شده است و خیلی از شركت های بورسی، شركت های صادرات محورند و با افزایش قیمت ارز قیمت سهام شان (به تومان) افزایش می یابد.

البته طی روزهای اخیر با عنایت به نزدیك شدن به آغاز تحریم های یكجانبه آمریكا ضد ایران، ریسك های سیستماتیك بازار افزایش یافته و معاملات با حاشیه ریسك بالایی صورت می گیرد. طی هفته های گذشته هم دیده شد بعضی از حقوقی ها عرضه های سنگینی داشتند كه به منفی شدن بازار دامن می زد.

پتروشیمی پارس، سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت بندرعباس سه نمادی بودند كه امروز بیشترین تاثیر كاهنده را روی شاخص های بازار سهام داشتند. این سه نماد هر یك به ترتیب ۲۶۴، ۲۳۵ و ۲۲۴ واحد تاثیر كاهنده روی شاخص كل داشتند اما صنایع پتروشیمی خلیج فارس، از معدود نمادها در گروه محصولات شیمیایی بود كه شاهد رشد قیمت بالایی بود و تا پنج درصد در قیمت پایانی افزایش نشان داد و به تنهایی ۵۲۶ واحد تاثیر مثبت روی نماگرهای بازار سرمایه داشت. بعد از این نماد، نماد شركت پتروشیمی شازند و شركت ارتباطات سیار ایران هر یك به ترتیب ۵۰ و ۴۴ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص داشتند.

احتمالا با عنایت به اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی، فردا معالمه گران بازار شاهد عرضه این محصول در بورس انرژی خواهد بود. این می تواند روی تصمیم سهامداران در خرید و فروش سهم های پالایشی - پتروشیمی و فرآورده های نفتی اثرگذار باشد.

امروز فرآورده های نفتی شاهد افت یكدست قیمت ها بودند؛ به صورتی كه در بعضی از نمادها سهام داران بار دیگر در صف های فروش ایستادند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات هم خیلی از سهم ها كاهش قیمت را تجربه كردند و معدود سهم هایی بودند كه مقداری در قیمت پایانی رشد را دیده باشند. سایپا، زامیاد، گروه بهمن، سرمایه گذاری رنا و مهندسی نصیر ماشین از سهم هایی بودند كه رشد قیمت را تجربه كردند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۸۵۶ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات ۲.۲ میلیان سهم و اوراق مالی را تجربه نمود.

شاخص كل فرابورس هم با ۴۷ واحد كاهش امروز بار دیگر به كانال ۲۰۰۰ واحدی نزدیك شد و ارزش معاملات این بازار رقم ۳۷۲ میلیارد تومانی را تجربه نمود و حجم معاملات به رقم ۶۷۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
1397/08/05
15:10:20
4974
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بورس , پتروشیمی , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات