اخطار هواشناسی به کشاورزان ۱۳ استان کشور

اخطار هواشناسی به کشاورزان ۱۳ استان کشور

به گزارش متخصص فلز، سازمان هواشناسی با صدور اخطار زرد برای ۱۳ استان طی امروز سه شنبه از احتمال وقوع آبگرفتگی، سیلاب، تگرگ و خسارت به محصولات کشاورزی اطلاع داد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، بر مبنای پیشبینی سازمان هواشناسی، امروز در بعضی مناطق شمال غرب و استانهای مرکزی قم، شمال اصفهان، زنجان، قزوین، شمال استانهای تهران و البرز، دامنه های شمالی البرز در استانهای مازندران و شرق گیلان، برخی مناطق شمال شرق و جنوب سیستان و بلوچستان افزایش ابر، رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید پیشبینی می شود.
فردا چهارشنبه علاوه بر مناطق ذکر شده در مناطقی از همدان و شرق کردستان رعد و برق و وزش باد شدید پیشبینی شده است.
روز پنجشنبه با گسترش بارش ها در استانهای واقع در دامنه البرز مرکزی، شرقی و زاگرس مرکزی و جنوبی، شرق گیلان، غرب مازندران، قسمتهایی از شمال شرق و همینطور نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان بخصوص در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار باران رعد و برق و وزش باد شدید پیشبینی می شود.
روز جمعه در ارتفاعات البرز مرکزی، قسمتهایی از مرکز و جنوب شرق بارش روی می دهد. شنبه هفته آینده بارش ها در مناطقی از شمال غرب و جنوب شرق ادامه می یابد و طی ۵ روز آینده ریزش تگرگ در بعضی مناطق مستعد، وزش باد شدید و گرد و خاک همراه با سامانه بارشی دور از انتظار نیست.
همچنین طی سه روز آینده در شمال شرق و نوار شرقی کشور بخصوص منطقه زابل، شرق، نواحی مرکزی ایران و استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی و شرقی در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی گرد و خاک پیشبینی می شود.
امروز خلیج فارس و تنگه هرمز و طی ۵ روز آینده شرق دریای عمان مواج است.
هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی
زمان پایان: جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۱۸
نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ
سه شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵: غرب آذربایجان غربی، شرق گیلان، مازندران، قزوین، مرکزی، قم، شمال اصفهان، نیمه جنوبی زنجان، شمال همدان، ارتفاعات استانهای البرز، سمنان، تهران و خراسان رضوی.
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۶: آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، گیلان، مازندران، شمال اصفهان، ارتفاعات استانهای سمنان و گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان.
پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷: آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، مرکزی، همدان، قزوین، البرز، تهران، قم، گیلان، مازندران، شمال اصفهان، ارتفاعات استانهای سمنان و گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان.
جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۱۸: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات استانهای زنجان، همدان، مرکزی، البرز، قزوین، تهران و کرمان.
اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد نسبتاً شدید، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی بخصوص در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.
توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیتهای کوه نوردی بخصوص در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استقامت سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارت به بخش کشاورزی.
هشدار زرد افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا
زمان پایان: اوایل وقت سه شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵
نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد در محدوده ۲۲ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر در مناطق ساحلی و بخصوص دور از ساحل.
سه شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵: غرب دریای عمان و مناطق دور از ساحل استان خوزستان.
اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی بخصوص تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.
توصیه: منع شنا، منع فعالیتهای تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیتهای ساحلی و فراساحل همینطور سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

1403/03/15
12:27:18
111
5.0 / 5
تگهای خبر: سازمان , كشور , محصولات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات